آلمان از ایران خواست تا به مذاکرات هسته ای برگردد3F7EF4F2 D0E8 4E58 BFCF 5D371AE00228 w800 h450

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز یکشنبه ۱۰ اکتوبر (۱۸ میزان) در جریان سفرش به اسراییل از ایران خواست تا به میز مذاکرات توافق هسته‌ای جدید برگردد.

سفر خانم مرکل در حالی به اسراییل صورت گرفته است که مقام‌های ایرانی اعلام کردند به ۱۲۰ کیلو گرام یورانیم ۲۰ در صد غنی شده دسترسی پیدا کرده اند، مواد کیمیایی که از آن در ساخت سلاح هسته‌ای کار گرفته می شود.

اما مقام‌های ایرانی همواره گفته اند که برنامه هسته‌ای آن کشور به مقاصد صلح آمیز است، نه ساخت سلاح هسته ای.

خانم مرکل در جریان ۱۶ سال که به حیث صدراعظم آلمان ایفای وظیفه کرده است، مجموعا هشت بار به اسراییل سفر کرده است. در این مدت، آلمان نزدیک‌ترین دوست اسراییل در اتحادیه اروپا تبدیل شده است و روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف از جمله مسایل مرتبط به ایران، توام با تشریک مساعی بوده است.

در همین حال، نفتالی بنیت، صدراعظم اسراییل، بار دیگر به جهان هشدار داد که ایران به ساخت بم هسته‌ای نزدیک می شود.

صدراعظم آلمان گفت که برنامه هسته‌ای ایران در پیشرفته‌ترین مرحله خود رسیده است و اضافه کرد که “جهان منتظر است؛ ایران تاخیر می کندو سانتریفیوژها می چرخند.”

خانم مرکل که به زودی دوره‌ای صدارت‌اش پس از ۱۶ سال خاتمه میابد، گفت صرف نظر از اینکه کشورش توسط چه کسی رهبری می شود، اسراییل همیشه برای آلمان “مهم” خواهد بود.

خانم مرکل از مقام‌های ایرانی خواست تا به خاطر توافق جدید هسته‌ای به میز مذاکره برگردد.

توافق هسته‌ای موسوم به برجام میان ایران با گروه ۵+۱، چین، فرانسه، روسیه،‌ بریتانیا، ایالات متحده و آلمان در سال ۲۰۱۵ میلادی امضا شد.

بر اساس توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی، ایران متعهد شد تا برنامهٔ غنی سازی یورانیم خود را کاهش بدهد،‌ موادی که از آن در ساخت سلاح هسته‌ای کار گرفته می شود.

در عوض، تعزیرات اقتصادی علیه ایران لغو شد. اما دونالد ترمپ،‌ رییس جمهور پیشین امریکا، در ماه می ۲۰۱۸ میلادی به طور یکجابنه از این توافق بیرون شد و به تدریج تعزیرات اقتصادی را بر تهران وضع کرد. حال اسراییل همواره تلاش می کند تا مانع احیای توافق برجام شود.

اسراییل در آن زمان مخالف این توافق بود و می گفت که چنین توافق شرایط را برای تهران مساعد می کند تا به تدریج به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدار کند.

اما مقام‌های اسراییل از تصمیم ایالات متحده مبنی بر لغو توافق برجام استقبال کردند. با آنهم مقام‌های اسراییلی گفته اند که با وجود لغو این توافق از سوی واشنگتن، ایران نسبت به هر وقت دیگر به ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک تر شده است.

خانم مرکل گفته است که اوضاع با ایران دشوار است، اما تاکید کرده است که بدون توافق با تهران، وضعیت بدتر خواهد شد.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، برای ایران پیشنهاد کرده است که واشنگتن خواهان برگشت به توافق برجام است، مشروط بر اینکه تهران به همه شرایط توافق هسته‌ای عمل کند.

ایران و ایالات متحده پس از روی کار آمدن رییس جمهور بایدن چندین بار مذاکرات غیر مستقیم در ژینو داشتند، اما این مذاکرات نتایج ملموسی را در قبال نداشت.

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی از ماه جون ۲۰۲۱ میلادی پس از آن متوقف شد که ابراهیم رییسی، به حیث رییس جمهور جدید ایران انتخاب شد.

قدرت‌های غربی از چندین هفته به این سو تلاش می کنند تا تهران را ترغیب کنند که به مذاکرات غیر مستقیم با ایالات متحده برگردد. اما تهران تا حال به صورت واضح بیان نکرده است که چه زمانی به مذاکرات هسته ژینو بر خواهد گشت.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *