آمریکا اعلام کرد در صورت شکست گفتگوها در بارۀ برنامۀ اتمی ایران، آمادۀ روی آوردن به «گزینه‌های دیگر» است000 8ZT6L3

: منتشر شده در

ایالات متحد آمریکا امروز دوشنبه یکبار دیگر اعلام کرد که آمادۀ اتخاذ «تمهیدات دیگر» در صورت به نتیجه نرسیدن گفتگو در بارۀ برنامۀ اتمی ایران است. واشینگتن با این حال تاکید کرد که این کشور به رویکرد دیپلماتیک پشت نکرده و درب مذاکرات همچنان باز است. طرفین برجام و آمریکا در انتظار از سرگرفتن گفتگوهای وین که بدرخواست تهران در ژوئن گذشته متوقف شد، هستند. ایران از آن هنگام تا کنون بارها وعدۀ داده است «به زودی» به میز مذاکرات بازگردد، اما تا کنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

تبلیغ بازرگانی

رابرت مالی، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحد آمریکا برای ایران، در پایان دوره سفر خود به کشورهای همسایۀ جمهوری اسلامی در خلیج فارس و دیدار با طرفین اروپائی برجام در پاریس، روز دوشنبه در بازگشت به واشینگتن، تاکید کرد که آمریکا برای جلوگیری از دست یافتن ایران به سلاح اتمی «گزینه‌های دیگری» نیز پیش رو دارد. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ آمریکا، پیش از این در اواسط ماه اکتبر، با اظهارات مشابهی تلویحاً چنین وانمود کرده بود که در صورت شکست مذاکرات رویکرد نظامی کنار گذاشته نشده است.

رابرت مالی امروز گفت «ما تلاش خود را [برای پیشبرد گفتگوهای اتمی] با اتکا به دیپلماسی ادامه می‌دهیم، حتی اگر تمهیدات دیگری اتخاذ کنیم که برقراری آنها ضروری است». او که با روزنامه نگاران گفتگو می‌کرد، تاکید نمود که دولت جو بایدن بر این باور است که این مسئله «تنها از راه دیپلماتیک حل می‌شود».

رابرت مالی گفت که «ما هرگز درب [گفتگوهای] دیپلماتیک را نخواهیم بست»، اما افزود که این «درب […] نمی‌تواند برای همیشه گشوده بماند».

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای ایران اذعان کرد که با گذشت زمان و تا هنگامی که جمهوری اسلامی گفتگوها را از سرنگرفته است، احتمال احیای برجام دشوار و دشوارتر می‌شود.

رابرت مالی تاریخی برای پایان یافتن گفتگوها ارائه نکرد و گفت موضوع «شمارش معکوس زمانی» نیست، بلکه پیشرفت «فناوری» است. بگفتۀ او «زمانی می‌رسد که پیشرفت‌های غیر قابل بازگشت ایران در زمینۀ اتمی برجام را بی معنی» خواهد کرد.

رابرت مالی گفت با اشاره به انجام گفتگو و حفظ مجازات‌ها و یا تدارک گزینه‌های دیگر گفت «برخی آمریکا را مورد انتقاد قرار می‌دهند که [همزمان با انجام مذاکرات] یک طرح جایگزین نیز در دست تهیه دارد. اما طرح جایگزین که امروز در برابر دیدگان ما به اجرا گذاشته شده، برنامۀ ایران است که از یکسو ازسرگرفتن گفتگوها را به تاخیر می‌اندازد و در همان حال به برنامۀ اتمی خود شتاب می‌بخشد».

مذاکرات میان ایران و آمریکا که بطور غیرمستقیم و از طریق اتحادیۀ اروپا در گفتگوها شرکت دارد، برای بازگشت واشینگتن به توافق اتمی و به اجرا گذاشتن کلیۀ تعهدات از سوی ایران، در آوریل گذشته در وین از آغاز شد و پس از شش دور گفتگو و توافق در پاره ای موارد، در پی گزینش ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری اسلامی ایران در ژوئن گذشته متوقف گردید. مقامات جدید ایران از آن هنگام همواره تکرار کرده‌اند که «به زودی» به مذاکرات بازخواهند گشت، اما از ارائۀ تاریخ دقیق به این منظور سر باز زده و اندک اندک طرفین دیگر را نسبت به ارادۀ واقعی خود در این زمینه بدبین کرده‌اند.

حتی میخائیل اولیانوف، نمایندۀ روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، و مدافع سرسخت مواضع جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه با اشاره به اظهارات همان روز حسین امیرعبداللهیان که گفته بود «مذاکرات هسته‌ای با ١+٤ به زودی از سرگرفته خواهد شد» در توئیتی به تمسخر نوشت «”به زودی”. آیا کسی می‌داند این واژه در عمل چه مفهومی دارد؟»

علی باقری، معان سیاسی وزارت امور خارجۀ ایران و مذاکره کنندۀ ارشد اتمی این کشور، امروز دوشنبه ۳ آبان، در حساب کاربری خود در توئیتر، اعلام کرد که برای دیدار با انریکه مورا، هماهنگ کنندۀ کمیسیون مشترک برجام، روز چهارشنبه ۵ آبان به بروکسل می‌رود.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *