اتصال سراسری جایگاه‌های سوختگیری به سامانۀ هوشمند سوخت، به اوایل هفتۀ آینده موکول شدJavad%20Oji

: منتشر شده در

جواد اوجی، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه اعلام کرد که اتصال جایگاه‌های سوختگیری متصل نشده به سامانۀ هوشمند سوخت در «یک تا روز آینده» انجام خواهد گرفت و تا پیش از آن مردم می‌توانند با سهمیه و به قیمت آزاد از جایگاه‌های باز سوحت خود را تامین کنند.

تبلیغ بازرگانی

جواد اوجی که پس از نشست و گفتگوی خود با مدیران عامل شرکت ملی پالایش و پخش و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران سخن می‌گفت، تاکید کرد که تا روز پنجشنبه «۸۰۰ جایگاه به سامانۀ هوشمند سوخت متصل شده است». بگفتۀ وی « فرایند سوختگیری با سهمیۀ آزاد» نیز می‌تواند «در ۳٧۰۰ جایگاه در سراسر کشور» انجام گیرد. 

وزیر نفت گفت که « ظرف یک تا دو روز آینده همه جایگاه‌های سوخت کشور به سامانه متصل می‌شوند» و اطمینان داد که « هیچ خلل و مشکلی در سهمیه کارت‌ها اتفاق نیفتاده وسهمیه سوخت همه افراد پایدار است.»

جواد اوجی تصریح کرد که بازگشت به وضعیت عادی از آن رو زمان بر است که «در کشور ۵۵ هزار نازل عملیات سوخت گیری وجود دارد».

وی ابراز امیدواری کرد که «این اخلال هر چه سریع تر بر طرف شود» و در همان حال از «دوستان» خواست «بازنگری عمیقی روی سامانه داشته باشند».

اختلال در سامانه هوشمند سوخت در ایران از حدود ساعت ۱۱ صبح سه شنبه در تهران آغاز شد و سپس به سایر شهرها سرایت کرد و عرضه بنزین در کل کشور متوقف شد. هر چند در ابتدا مقامات مسئول احتمال «حمله سایبری» را تکذیب کردند، اما اندکی بعد مرکز ملی فضای مجازی کشور با تائید حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت کشور، اعلام کرد که این حملۀ «آنچنان گسترده بوده که همه ۴۳۰۰ پمپ بنزین و جایگاه سوخت در کشور [را] دچار اختلال» کرده است.

هر چند مقامات مسئول ابتدا اعلام کردند که وضعیت در ساعات پس از آن به حالت عادی باز خواهد گشت، اما اختلال بسیار بیش از آنچه تصور می‌رفت ادامه دار شد. ابوالحسن فیروزآبادی دبیر مرکز ملی فضای مجازی در توضیح منشاء این اخلال گفت «حمله سایبری […] به سامانه هوشمند سوخت احتمالاً از یک کشور خارجی صورت گرفته و هنوز زود است که بگوئیم چگونه و از جانب چه کشوری» به اجرا گذاشته شده است.

با این حال، عبدالعلی رحیمی مظفری، عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی، گفت که «سیستم سوخت رسانی و جایگاه‌های عرضۀ سوخت در بستری نیست که از بیرون بتواند توسط افراد هک شود». او تاکید کرد که این اقدام «قطعا […] از داخل کشور انجام شده است».Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *