احمد مسعود طالبان را به ارتکاب ‘جرایم جنگی و بشری’ متهم کردC34DA30F 2F54 4D50 A030 A29CC948C3E4 w800 h450

احمد مسعود، رهبر “جبهۀ مقاومت ملی افغانستان”، طالبان را به ارتکاب جرایم جنگی و بشری در این کشور متهم کرده و بر ادامۀ مبارزه علیه این گروه تاکید کرده است.

آقای مسعود روز سه‌شنبه ۱۲ اکتوبر (۲۰ میزان) با نشر اعلامیه‌ای از “مقاومت و ایستادگی مردم در برابر تهاجم، ترور، جنگ، جهالت، ظلم و اشغال” استقبال کرده است.

آقای مسعود گفته است: “طالبان با ادامه‌ ارتکاب جرایم و جنایات، کشتار ظالمانۀ غیرنظامیان و منسوبین نظامی، سرکوب‌گری و اعدام‌های صحرایی، غضب و چپاول دارایی‌های عامه، تجاوز بر حریم شخصی مردم، اعمال سیاست تبعیض، تعصب و تحجر و ده‌ها و صدها ناروای دیگر، تلاش دارند تا صدای حق‌طالبانه و آزادی‌خواهانۀ ما را خاموش سازند.”

آقای مسعود افزوده که قتل عام نمازگزاران در مسجد سیدآباد کندز، کوچ‌های اجباری مردم از خانه‌ها و املاک‌شان به ویژه در ولایات قندهار، بلخ، دایکندی و اندراب‌ها، ناپدیدسازی افراد و منسوبان نظامی و قتل‌های دسته‌جمعی در ولایت پنجشیر را بخشی از “جنایت جنگی، نسل‌کشی، پاک‌سازی قومی و جنایت علیه بشریت” عنوان کرده است.

گروه طالبان تا کنون در مورد این اظهارات احمد مسعود چیزی نگفته است.

او همچنین از سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی خواسته است تا اقدامات فوری را برای رسیدگی به “وضع رقت‌بار بشری و حفظ حقوق انسانی در این کشور روی دست گیرند. رهبر “جبهۀ مقاومت ملی افغانستان” همچنین از موضع‌گیری جامعه جهانی در قبال رسمیت‌‌ندادن به حکومت طالبان استقبال کرده و بر”سیاست عدم شناخت” حکومت این گروه از سوی کشورهای جهان تاکید کرده است.

احمد مسعود گفته است که در حال حاضر، افغانستان نیازمند ایجاد یک دولت واقعی فراگیر و برخواسته از ارادۀ مردم و متشکل از اقوام متنوع است تا از حقوق اساسی مردمان این کشور نمایندگی کند.

در اعلامیه آمده است: “جبهه مقاومت ملی خواستار نظامی است که با ارادۀ مردم و پروسه قانونی و مشروع روی کار آمده باشد.” آقای مسعود علاوه کرده است که توافق‌های پنهانی در جریان مذکرات با طالبان زیر چتر “مصالحه ملی” و تسلیم‌دهی حکومت توسط اشرف غنی و فرار وی از افغانستان باعث فروپاشی نظام و از بین رفتن دستاوردهای مردم در این کشور شد.

او تاکید کرده است که “جبهۀ مقاومت ملی” در تلاش است تا برای حراست از مشروعیت افغانستان و تثبیت جایگاه این کشور در سطح جهان، در همکاری با رهبران سیاسی، جهادی و “چهره‌های خوش نام جمهوری اسلامی افغانستان” برای مهار بحران ناشی از فروپاشی نظام، اقداماتی را روی دست گیرد.

پنجشیر آخرین ولایت افغانستان بود که طالبان برای تصرف آن با نیروهای جبهۀ مقاومت ملی درگیر جنگ شدند و هنوز هم گفته می‌شود که نیروهای جبهۀ مقاومت ملی در بخش‌هایی از این ولایت مستقر اند. در جریان جنگ پنجشیر گزارش‌هایی نیز وجود داشت که گویا طیاره‌های پاکستانی مواضع جنگجویان مقاومت را هدف حملات قرار داده است. اما گروه طالبان و پاکستان این گزارش‌ها را رد کرده اند.

پس از آنکه گروه طالبان به تاریخ ششم سپتمبر (۱۵ سنبله) اعلام کرد که ولایت پنجشیر را تصرف کرده است، احمد مسعود، رهبر جبههٔ مقاومت از تمامی‌ افغان‌ها خواست تا در مقابل این گروه “قیام ملی” کنند.

آقای مسعود از تمام افغان‌ها خواسته بود تا به هر نوع ممکن برای نجات وطن شان به پا برخیزند و قیام و مقاومت کنند.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *