امانوئل مکرون و بوریس جانسون، بر بستر افزایش تنش میان دو کشور در بارۀ ماهیگیری، با یکدیگر دیدار می‌کنند000 9QK3XU

: منتشر شده در

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در حاشیۀ نشست سران گروه ۲۰ که در دو روز پایان هفته در رُم برگزار می‌شود، با یکدیگر دیدار و گفتگو خواهند کرد. این ملاقات که از سوی دفتر نخست وزیری بریتانیا اعلام شده است، بر بستر تنش و زورآزمائی میان پاریس و لندن بر سر حق ماهیگیری در آب‌های دو کشور انجام خواهد گرفت. تنش میان دو پایتخت بر سر ماهیگیری، در پی یک سلسله اختلافات دیگر، مناسبات میان دو طرف را تیره کرده است.

تبلیغ بازرگانی

کاخ ریاست جمهوری فرانسه تا بعدازظهر جمعه نسبت به اعلام دیدار میان امانوئل مکرون و بوریس جانسون واکنشی نداد. سخنگوی نخست وزیر بریتانیا با اعلام دیدار میان رو طرف در حاشیۀ اجلاس رهبران گروه ۲۰ و گفتگو در «بارۀ یک سلسله موضوعات» تاکید کرد که فرانسه همچنان متحد نزدیک و پایدار بریتانیا به شمار می‌آید.

این نزدیکی که در هفته‌های اخیر با چالش بسیار همراه شده بود، اینک دیگر چند روزی است که به تنش انجامیده است.

دولت بریتانیا روز جمعه تهدید کرد که در پاسخ به از حرکت بازداشتن یک کشتی ماهیگیری بریتانیائی و متوقف ساختن آن در بندر «هاور» کنترل بر شناورهای فرانسوی را بیشتر کند. این کشتی روز گذشته ۲۸ اکتبر در این بندر متوقف شد و ناخدای کشتی بگفتۀ دادسرای «هاور» به دلیل نداشتن اجازۀ صید در آبهای منطقۀ انحصاری اقتصادی فرانسه برای روز ۱۱ اوت سال ۲۰۲۲ به دادگاه احضار شده است.

پاریس علاوه بر این اعلام کرده است که از روز دوم نوامبر محدودیت‌های دیگری را در زمینۀ ماهیگیری و محصولات دریائی بریتانیا به اجرا خواهد گذاشت که از جملۀ آنها ممنوع کردن واردات محصولات دریائی این کشور به فرانسه و ممنوع کردن پهلو گرفتن کشتی‌های ماهیگیری بریتانیائی در بنادر فرانسه است. اگر مناسبات میان دو کشور تا هنگام بهبود نیابد، به اجرا درآمدن چنین تصمیمی بهای سنگینی برای بریتانیا خواهد داشت، زیرا ۲۸ درصد کل محصولات دریائی این کشور به فرانسه صادر می‌شود.

پاریس اعلام کرده است که این تصمیمات در پاسخ به خودداری لندن از صدور شمار پیش‌بینی و توافق شدۀ مجوز صید برای ماهیگیران فرانسوی در آب‌های بریتانیا اتخاذ شده است. بگفتۀ خانم «اَنیک ژیراردَن» وزیر امور دریائی فرانسه، بریتانیا بر پایۀ توافق‌های انجام گرفته در چارچوب خروج این کشور از اتحادیۀ اروپا باید ۱۸۴ مجوز ماهیگیری دیگر برای صیادان فرانسوی صادر کند. «ژولیَن دونورماندی»، وزیر کشاورزی فرانسه، نیز تاکید کرد که «توپ اینک در زمین بریتانیاست و اگر این کشور به تعهدات خود عمل کند، اجرای تمهیدات تلافی جویانه فرانسه متوقف خواهد شد».

دولت بریتانیا که انتقادات فرانسه را ناوارد می‌داند، تهدید کرده است که در صورت اجرای محدودیت‌های اعلام شده، تمهیدات تلافی جویانه‌ای تدارک بیند. جورج یوستیس، وزیر محیط زیست، تغذیه و امور روستائی بریتانیا، نیز یادآوری کرد که این کشور می‌تواند «کنترل بر کشتی‌های ماهیگیری فرانسه را شدیدتر کند و، همان گونه که مقامات فرانسوی با کشتی‌های ما رفتار کرده‌اند، شناورهای آنها را متوقف سازد، اما این هدفی نیست که امروز ما بسوی آن حرکت کنیم».

اتحادیۀ اروپا نیز در این زمینه به حمایت از فرانسه برخاست. کمیسر اروپا در امور بازار داخلی، «تییری بروتُن»، که البته فرانسوی است، تاکید کرد که «در حال حاضر خطا از دو طرف نیست و از ابتدای این ماجرا بریتانیا با حسن نیت عمل نکرده است». وی ابراز امیدواری کرد که این کشور «رفتاری عاقلانه پیش گیرد». او گفت که «موضع» فرانسه و حتی «خشم» این کشور را بخوبی درک می‌کند.

توافق خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا تصریح می‌کند که ماهیگیران اروپائی با رعایت شرایطی می‌توانند همچنان در بخشی از آبهای بریتانیا به صید ماهی بپردازند. در این باره، وزیر امور اروپائی ایرلند، توماس بیرن، نیز با انتشار توئیتی نوشت «توافقِ مناسباتِ پس از خروج در این زمینه روشن است: کشتی‌ها می‌توانند در مناطق سنتی خود همچنان به ماهیگیری ادامه دهند».

وزیر امور اروپائی فرانسه، کلمان بون، دو روز پیش ناخرسندی خود را در این باره با اظهارات شدیدالحنی ابراز داشت و خشم مقامات بریتانیائی را برانگیخت. او گفت «ما در این باره از خود صبر بسیار نشان داده‌ایم، اما اینک دیگر باید با زبان زور سخن گفت، زیرا متاسفانه دولت کنونی بریتانیا تنها این زبان را درک می‌کند». او البته افزود «این یک جنگ نیست، بلکه نبردی برای [حمایت از] ماهیگیران است».

در چنین موقعیتی است که لیز تراس، وزیر امور خارجۀ بریتانیا، سفیر فرانسه در لندن، کاترین کولونا، را به دفتر خود فرا خواند تا توضیحات وی را در این زمینه توضیح بشنود. این اقدام نیز میان دو کشور متحد چندان رایج نیست.

بحران صید میان فرانسه و بریتانیا، بر بستر یک سلسله اختلافات دیگر بروز کرده و همین بدون تردید بر ارادۀ واقعی طرفین برای کاهش تنش اثر گذاشته است. اعلام ناگهانی توافق میان استرالیا، آمریکا و بریتانیا در ایجاد یک اتحاد راهبردی میان خود که به لغو خرید زیردریائی‌های سفارش داده شده از سوی کانبرا به پاریس انجامید، پیش از این مقامات فرانسوی را بسیار خشمگین کرده بود.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *