امریکا حریم هوایی افغانستان را نقض کرده است8bfa41dd 5abd 4bec 8d62

گروه طالبان گفته است که ایالات متحدۀ امریکا برخلاف قوانین بین‌المللی و تعهداتی که این کشور در دوحه با این گروه کرده، حریم هوایی افغانستان را نقض کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ در کابینۀ سرپرست طالبان روز سه شنبه ۲۸ سپتمبر (ششم میزان) با نشر خبرنامه‌ای در تویتر گفته است که در این اواخر دیده شده است که حریم فضایی افغانستان توسط طیاره‌های بی‌سرنشین امریکایی “اشغال” شده است.

در خبرنامۀ گروه طالبان از تمام کشورهای جهان به ویژه ایالات متحده امریکا خواسته شده است تا در پرتو قوانین و تعهدات بین‌المللی و رعایت اصل احترام متقابل با افغانستان تعامل کنند تا از “پیامدهای بد” نقض حریم هوایی این کشور جلوگیری شود.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده هفتۀ گذشته در یک کنفرانس خبری در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه لازم است امریکا استفاده از حریم فضایی افغانستان را با طالبان هماهنگ کند، گفت که “هیچ الزامی” برای هماهنگی با طالبان در این زمینه وجود ندارد.

با اینحال، در خبرنامۀ طالبان آمده است که کشورها بر بنیاد قوانین بین‌المللی یگانه مالکان حاکمیت ارضی و هوایی خود بوده و به ادعای طالبان، این گروه “به عنوان یگانه شخصیت حقوقی، پاسبان حریم زمینی و هوایی افغانستان اند.”

با آنکه نظامیان امریکایی به تاریخ ۳۰ اگست سال روان به گونۀ کامل از افغانستان بیرون شدند، مقام‌های نظامی امریکا گفته اند که نظامیان امریکایی قابلیت نظارت از قلمرو افغانستان را از راه دور دارند تا گروه‌های تروریستی نتوانند از آن برای حمله بر ضد ایالات متحده استفاده کنند.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *