انفجار در مسجد عیدگاه کابل بهنگام برگزاری مراسم فاتحه‌خوانی برای مادر سخنگوی طالبان چند کشته و زخمی به بار آوردAP21276514860445

: منتشر شده در

یک حمله انفجاری در نزدیکی مسجد جامع عیدگاه در شهر کابل پایتخت افغانستان رخ داد. این انفجار زمانی اتفاق افتاد که مراسم فاتحه‌خوانی برای مادر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در این مسجد در حال برگزاری بود.

تبلیغ بازرگانی

مقام‌های طالبان اعلام کردند که یک حمله انفجاری بعد از ظهر یک‌شنبه ٣ اکتبر، در نزدیکی مسجد جامع عیدگاه در شهر کابل و در میان تجمع مردم رخ داد و تلفاتی در پی دارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، در توییتی نوشت که این انفجار ناشی از بمب بوده، در نزدیکی دروازه ورودی مسجد عیدگاه و در میان تجمع مردم رخ داده است.

سخنگوی گروه طالبان اضافه کرد که این انفجار تلفاتی در پی دارد، اما او آمار دقیق تلفات را اعلام نکرده است.

برخی منابع خبری گزارش دادند در نتیجه این انفجار دو غیرنظامی کشته شدند و سه نفر دیگر زخم برداشتند.

سعید خوستی، سخنگوی وزارت امور داخله طالبان، به خبرگزاری «فرانسه» گفته است که معلومات آنها نشان می‌دهد که در این انفجار دو غیرنظامی کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

در همین حال، شاهدان عینی به رسانه‌ها گفته‌اند که این انفجار در نزدیکی مسجد جامع عیدگاه رخ داد و پس از آن صدای تیراندازی نیز شنیده شد. بگفتۀ شاهدان در پی این رویداد آمبولانس‌ها، زخمیان این رویداد را به بیمارستان «ایمرجنسی» در ساحه «شهرنو» کابل انتقال دادند.

این انفجار در شرایطی رخ داده که مراسم فاتحه‌خوانی مادر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در مسجد جامع عیدگاه در حال برگزاری بود. مادر مجاهد هفته گذشته فوت کرد.

از سوی دیگر، بیشتر کاربران افغان در مورد این انفجار واکنش نشان داده و از ادامه سریال‌های انفجار و انتحار در افغانستان شدیداً ابراز نگرانی کرده‌اند.

زرغونه نیازی، کاربر افغان نوشت: «جامعه جهانی و‌ آمریکا باید با طالبان برای از بین بردن داعش کمک و همکاری نمایند وگر نه افغانستان شاهد اوج گیری داعش خواهد بود [و] باز مردم بیچاره کشته خواهند شد.»

بیرین، کاربر دیگر افغان نوشت: «وقتی در اسارت طالبان آمدیم ناچار قبول کردیم که برو از شر انتحاری خلاص شدیم حد اقل دیگه مردم ما بی‌گناه شهید نمی‌شوند. این ادامه سریال طالبان و انتحاری از چهره جدید.»

به باور مهدی محب، کاربر دیگر افغان «متاسفانه که در هر صورت مردم افغانستان، چوپ سوخت است. روزی که دیگر در افغانستان انفجار و انتحاری نشود و جوانان این وطن به خون خود آغوشته نشوند، باید آنروز درج تقویم کشور شود. اما بعید می‌دانم این امر اتفاق بی‌افتد.»

شهر کابل پایتخت افغانستان به تاریخ ١۵ اوت گذشته به دست طالبان سقوط کرد. دو هفته از تسلط طالبان به این شهر نگذشته بود که یک حمله مرگبار انتحاری در فرودگاه کابل و در میان جمعیت گسترده غیرنظامیان رخ داد. با سقوط شهر کابل، هزاران افغان برای فرار از زیر حاکمیت طالبان به سوی فرودگاه کابل رفتند تا از طریق عملیات تخلیه نیروهای خارجی از این کشور خارج شوند.

مقام‌های طالبان تایید کردند که در حمله انتحاری در فرودگاه کابل بیش از ٢٠٠ نفر کشته شدند و صدها نفر دیگر زخم برداشتند. در این انفجار ١٣سرباز آمریکایی و سه شهروند بریتانیایی نیز کشته شدند.

مسئولیت این حمله مرگبار انتحاری در فرودگاه کابل را گروه داعش به عهده گرفت.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *