برخی از مکاتب لیسهٔ دختران در کندز به روی شاگردان باز است08251966 ECB4 41D4 AE22

معلمان و مقامات گروه طالبان در کندز می‌گویند که دروازه‌‌های برخی از مکاتب متوسطه و لیسه به روی دختران باز شده است، اما در سایر ولایات افغانستان دروازه های مکاتب متوسطه و لیسهٔ دختران هنوز هم مسدود اند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر ویدیوی را نشر کرده است که در آن دختران مکتب در حالی دیده می‌شوند که بیرق طالبان را در دست دارند.

سهیل شاهین در یک تویت نوشته است که دختران در ولسوالی خان‌ آباد ولایت کندز به مکاتب لیسه می‌روند.

با آنهم، وزارت معارف حکومت طالبان گفته است که در سیاست حکومت موقت هیچ تغییر وارد نشده و “مکاتب لیسه هنوز هم به روی دختران مسدود است”.

سرمعلم یکی از مکاتب در کندز به فرانس پرس گفت که دختران در لیسهٔ ولسوالی امام صاحب دوباره دروس شان را آغاز کرده اند.

یک معلم دیگر نیز از برگشت دختران به مکاتب لیسه در این ولایت خبر داده گفت که طالبان به آنان گفته اند که ممانعت بر مکاتب دختران به استثنا ولایت کندز در سایر ولایات قابل اجرا است.

این معلم که بدون ذکر نامش صحبت می‌کرد، دلیل مستثنا بودن مکاتب لیسهٔ دختران درولایت کندز را واضح نکرد.

طالبان بین سال های ۱۹۹۶ تا اواخر ۲۰۰۱ میلادی زنان را اجازه نمی‌دادند بدون محرم شرعی از خانه بیرون شوند و زنان و دختران از حق تحصیل و کار در بیرون از خانه محروم بودند.

گروه طالبان حدود سه هفته پیش دستور از سرگیری دروس مکاتب متوسطه و لیسۀ پسران را داد و تا کنون در مورد از سرگیری دروس مکاتب متوسطه و لیسۀ دخترانه هیچ تصمیم نگرفته است.

در واکنش به این اقدام، ملل متحد خواستار بازگشایی مکاتب دختران در افغانستان شد و افزود که مهم است تا تمام دختران، به شمول دختران لیسه بدون تاخیر به آموزش شان در این کشور ادامه دهند.

مقام‌های طالبان پیش از این گفته بودند که به زودی مکاتب به روی دانش‌‌آموزان دختر در این کشور باز خواهند شد.

آنان گفته اند که پالیسی‌های حکومت گذشتهٔ شان را تکرار نخواهند کرد؛ رژیمی که تعلیم و تحصیل دختران را منع کرده بود. این گروه تعهد کرده است که دختران می‌توانند به تحصیلات شان در صنوف جدا شده ادامه دهند.

خبر برگشت دختران به مکاتب لیسه در کندز در حالی است که امروز در سراسر جهان از روز معلم تجلیل صورت می‌‌گیرد.

در یک خبر دیگر، وزارت داخلهٔ حکومت طالبان امروز چهارم اکتوبر (۱۲ میزان) گفت که تمامی کارمندان زن ریاست پاسپورت به وظایف شان برگشته اند.

قاری سعید خوستی سخنگوی این وزارت گفت که برای زنان در این ریاست بخش جدا گانه در نظر گرفته شده است.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *