بیجاشدگان داخلی از کابل به ولايات شان بازگردانده می‌شوندD6BFD7A2 9851 490D B328 C554997E2438 w800 h450

طالبان روند بازگرداندن آنعده از بیجاشدگان داخلی به مناطق اصلی شان را آغاز کرده است که در نبردهای ماه اگست میان طالبان و نیروهای حکومت پیشین از خانه‌های خود در شمال افغانستان بیجاشده بودند و در یک پارک شهر کابل زندگی می‌کردند.

روند بازگرداندن بیجاشدگان داخلی به روزشنبه نهم اکتوبر (۱۷ میزان) آغاز شد. عبدالمتین احمدزی، رییس مهاجرین و عودت‌کنندگان حکومت طالبان برای ولایت کابل به خبرگزاری اسوشتیدپرس گفت که حکومت توانايی کمک به این بیجا شدگان را ندارد و به همین منظور آنان را به مناطق اصلی شان بر می‌گرداند.

آقای احمدزی افزود: “ما از انجیوها و موسسات خیریه دیگر مقیم کابل می‌خواهیم که در این عرصه همکاری کنند.”

یک مقام دیگر طالبان گفت در جریان جنگ‌های گذشته، ۱.۳ میلیون افغان از خانه‌های شان بیجا شده اند و طالبان آن‌قدر امكانات مالی در اختیار ندارند که آنان را به مناطق شان برگردانند.

این مقام طالبان اضافه کرد که آنان تا حال بیش از ۱۰۰۰ خانواده بیجاشدۀ داخلی را به خانه‌های شان برگردانده اند.

شماری زیادی از خانواده‌ها در یک کمپ بیجاشدگان منتظر بازگشت به خانه‌های شان پیش از آمدن زمستان استند.

یک گروه از بیجاشدگان به روزشنبه نهم اکتوبر ( ۱۷ میزان) توسط موترهای مسافربری به خانه‌های شان در شمال افغانستان منتقل شدند.

این خانوادها درحالی به ولايات شمالی برمی‌گردند که در حمله روز جمعه داعش بریک مسجد اهل تشیع در ولایت کندز، ۴۶ نفر کشته و شماری زیادی زخمی شدند.

شکریه که چند هفته را در کمپ بیجاشدگان در کابل گذرانیده است با بس که توسط طالبان برای برگشت شان به کرایه گرفته شده، به خانه خود در ولایت کندز برمی‌گردد. خانم شکریه گفت که در مورد جنگ‌های آینده بین طالبان و داعش نگران است.

او اضافه از آیندۀ خود و خانواده‌اش ابراز نگرانی کرده و گفت که خانۀ شان در اثر درگیری‌های اخیر در ولایت کندز تخریب شده است.

این بیجاشدۀ داخلی افزود: “من به خاطر نگران استم که خانه‌ام در جنگ‌ها ویران شده و زمستان آمدنی است. نه چوب داریم، نه نان داریم و نه آب. من یک زن استم. چی گونه غم این همه را بخورم. این چیزها را از کجا کنم.”

مقامات ارشد امریکایی و طالبان به روزهای شنبه و یکشنه نهم و ۱۰ اکتوبر ( ۱۷ و ۱۸ میزان) در دوحه ملاقات می‌کنند.

مقامات هردو جانب می‌گویند که گفتگوها بالای کنترول گروه‌های تندرو در افغانستان و تداوم روند تخلیه اتباع خارجی و افغان از افغانستان متمركز می‌باشد.

طالبان در مورد روند تخلیه انعطاف‌پذیری نشان داده، ولی سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی این گروه در قطر به اسوشيتدپرس گفت که با واشنگتن در مبارزه با داعش در افغانستان همکاری نخواهند کرد و این جنگ را طالبان به تنهایی برضد داعش ادامه خواهد داد.

گروه داعش که در شرق افغانستان از سال ۲۰۱۴ به این‌سو حضور دارد، یک سلسله حملات انتحاری مرگباری را عليه حکومت پیشین، نیروهای خارجی، طالبان و شهروندان اهل تشیع افغانستان راه اندازی کرده است.

داعش با داشتن ظرفیت احتمالی اجرای حملات علیه اهداف امریکایی، بزرگترین تهدید به این کشور دانسته می‌شود.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *