تقاضای ملل متحد برای پذیرش ۴۲۵۰۰ مهاجر افغان عملی است70613434 C32C 4C18 AA64 AC9FEBCE1C27 w800 h450

اتحادیه‌ای اروپا روز پنجشنبه هفتم اکتوبر (۱۵ میزان) گفت که تقاضای کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان مبنی بر پذیرش ۴۲۵۰۰ مهاجران افغانستان که با خطر مواجه اند، طی پنج سال آینده می تواند عملی شود.

اما این اتحادیه تاکید کرده است که هرگونه تصمیم مبنی بر پذیرش مهاجران از افغانستان، بستگی به تصمیم اعضای این اتحادیه دارد.

یلوا یوهانسن، کمیشنر امور داخلی اتحادیه‌ای اروپا با اشاره با تقاضای پذیرش ۴۲۵۰۰ مهاجر آسیب پذیر افغانستان از سوی اتحادیه‌ای اروپا گفت که “فکر می کنم این [تقاضا] عملی است.”

خانم یوهانسن این اظهارات را در یک جلسه‌ای مجازی که در آن اعضای این اتحادیه، مقام‌های کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان و سازمان بین المللی مهاجرت یا یوم حضور داشتند، بیان کرد.

خانم یوهانسن همچنین گفت که حمایت و حراست از افغان هایی که در معرض خطر قرار دارند، یک “وظیفه‌ای اخلاقی” اتحادیه‌ای اروپا است.

با آنهم خانم یوهانسن اعتراف کرد که پذیرش مهاجران افغان توسط اتحادیه‌ای اروپا، بحران موجود در افغانستان را حل نخواهد کرد، اما تاکید کرد که پذیرش شهروندان افغانستان که با خطر مواجه اند، یک وظیفه اخلاقی اعضای اتحادیه‌ای اروپا است.

خانم یوهانسن با اشاره به اظهارات فلیپو گراندی، کمیشنر عالی ملل متحد درامور پناهندگان، گفت که نزدیک به ۸۵ هزار مهاجر از افغانستان از قبل در کشور‌های همسایه‌ای افغانستان به سر می برند و اتحادیه‌ای اروپا طی پنج سال آینده ۵۰ در صد از این مهاجران را بپذیرد.

اما این مقام‌های اتحادیه‌ای اروپا گفت که تخلیه‌ای آنعده از افرادیکه در داخل افغانستان باقی مانده اند و با خطر فوری مواجه اند، قابل نگرانی جدی است، به خصوص ژورنالستان و قضات زن.

یوهانسن همچنین خاطر نشان کرد که پس از خروج کامل قوای بین المللی به رهبری ایالات متحده و برگشت طالبان، ۲۴ عضو اتحادیه‌ای اروپا، مجموعا ۲۲ هزار پناهجویان را از افغانستان پذیرفته است.

به گفته‌ای این مقام اتحادیه‌ای اروپا، پذیرش ۲۲ هزار مهاجر از سوی اعضای این اتحادیه‌ نشاندهنده‌ای یک “پیام قوی” است و آن اینکه اتحادیه‌ای اروپا آماده است تا افغان هایی را که با خطر مواجه اند، حمایت کند.

در جریان عملیات تخلیۀ نظامی از افغانستان – بین ۱۵ تا ۳۰ اگست سال روان کم و بیش ۱۲۴هزار نفر، عمدتاً افغان‌ها، تخلیه شدند و هم اکنون بیش از ۵۰ هزار نفر آنان به پایگاه‌های نظامی در داخل ایالات متحده منتقل شده اند.

اما هنوز هم ده‌ها هزار نفر به شمول شهروندان خارجی،‌ متقاضیان ویزۀ خاص مهاجرت به امریکا یا SIV، فعالان جامعۀ مدنی، ژورنالستان،‌ فعالان حقوق بشر و حقوق زن در افغانستان گیر مانده اند و تلاش دارند آن کشور را ترک کنند.

ترس از عملکرد انتقامجویانۀ طالبان یکی از دلایل عمده است که شهروندان افغانستان تلاش دارند تا کشور‌شان را ترک کنند، با وجودیکه طالبان پس از تسلط‌شان بر کابل “عفو عمومی” اعلام کردند.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *