تلاش فزایندۀ اتباع افغانستان برای ورود به خاک ایرانAP21272267349627%281%29

: منتشر شده در

از زمان به قدرت رسیدن طالبان، شمار افغان‌هایی که برای رفتن به ایران تلاش می‌کنند ناگهان افزایش یافته، اما ایران با ورود اکثر این افراد مخالفت می‌کند. خبرگزاری فرانسه از بروز برخی خشونت‌ها در مناطق مرزی خبر می‌دهد.

تبلیغ بازرگانی

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از شهر زرنج – مرکز ولایت نیمروز- می‌نویسد که تا تاریخ ۱۵ اوت/۲۴ مرداد که طالبان وارد شهر کابل شدند،  به طور متوسط بین هزار تا ۲هزار نفر روزانه از گذرگاه مرزی زرنج عبور کرده و وارد خاک ایران می‌شدند. اما به گفتۀ محمد هاشم حنظله، فرماندۀ مرزی ولایت نیمروز، اینک روزانه حدود ۳ تا ۴هزار نفر برای عبور از مرز تجمع می‌کنند که اکثراً دارای مدارک لازم برای خروج از أفغانستان و ورود به ایران نیستند.

گذشته از مشکلات و هراس سیاسی، تنگنای معیشت و اقتصاد افغان‌ها را به ترک کشور وادار می‌کند. سازمان ملل هشدار می‌دهد که یک‌سوم مردم افغانستان در خطر گرسنگی قرار گرفته‌اند.

مقامات طالبان گفته‌اند که روزانه فقط ۵٠٠ الی ۶٠٠ نفر با مدارک معتبر برای عبور از مرز ایران اقدام می‌کنند. بقیه نه ویزای ایران را دارند و نه اجازۀ اقامت در این کشور را. به همین دلیل تلاش‌ها برای عبور غیرقانونی افزایش یافته است. این وضعیت به نوبۀ خود موارد بدرفتاری‌ و خشونت مأموران ایرانی را بیشتر کرده است.

خبرگزاری فرانسه سخنان فردی به اسم حیات‌الله را نقل می‌کند که با نشان دادن زخم‌های دستش گفته است: “سربازهای ایرانی پول ما را گفتند و کتک‌مان زدند”. فرد دیگری ادعا کرده که دو نفر هنگام عبور از مرز به ضرب گلوله کشته شده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی گفته‌اند که نمی‌توانند تمامی پناهجویان افغان را بپذیرند. این در حالی است که ترکیه هم محدودیت‌هایی برای ورود اتباع افغان ایجاد کرده. اخیراً دولت ترکیه با صدور بخشنامه‌ای، مقررات جدید ورود را به شرکت‌های مسافرتی و جهانگردی ابلاغ کرده است. ترکیه همچنین در قسمت‌هایی از مرز ایران دیوار ساخته. “مقابله با مهاجرت روزافزون افغان‌ها از مرز ایران”، یکی از هدف‌های این دیوارکشی اعلام شده است.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *