تندروان بوکوحرام در ایالت نایجر نفوذ کرده اند9d3447bb 51fd 4f37 9faa 765db696d5ad w800 h450

مقام‌های محلی نایجریا گفته اند که تندروان بوکوحرام چندین منطقه را در ایالت نایجر آن کشور تصرف کرده اند و تلاش دارند تا مردم را به صفوف این گروه جلب و جذب کنند.

خبرگزاری رویترز از قول یک مقام محلی و یک مقام کمیسیون اطلاعات ایالت نایجرگزارش داده است که تندروان بوکوحرام از طریق توزیع پول برای روستاییان تلاش می کنند تا مردم را در صفوف خود بر ضد حکومت آن کشور جذب کنند.

تندروان بوکوحرام بیشتر در شمالشرق نایجریا مستقر اند و حضور جنگجویان این گروه در ایالت نایجر که هم مرز با ابوجه،‌ پایتخت آن کشور، است، در حالی موجب نگرانی شده است که به گفتهٔ نظامیان نایجریایی، تلاش‌های ضد شورش آنان، موثر واقع شده است.

سلیمان چوکابو،‌ رییس محلی منطقهٔ‌ شیروروی ایالت نایجر، گفته است که تندروان بوکوحرام حال از جملهٔ‌ ۲۵ منطقهٔ این ایالت، در هشت منطقهٔ ایالت نایجر حضور پیدا کرده اند.

اما این مقام محلی گفته است که شماری دقیق جنگجویان بوکوحرام که در ایالت نایجر فعالیت دارند، مشخص نیست.

آقای چوکابو همچنین از حکومت فدرال ایالت نایجر خواست که قوای بیشتر به منطقه اعزام کند تا در برابر جنگجویان بوکوحرام مبارزه کند.

محمد سانی ادریس، کمیشنر اطلاعات ایالت نایجر، نیز این موضوع را تایید کرد و گفت که جنگجویان بوکوحرام که در وهلهٔ نخست راهزنان مسلح تصور می شدند، حال در ایالت نایجر نفوذ کرده اند. اما آقای ادریس گفته است که حکومت ایالتی و نهاد‌های امنیتی آن کشور قادر شده اند تا جلو گسترش جنگجویان این گروه را بگیرند.

این مقام نایجریایی همچنین گفت که حکومت آن کشور هر اقدام لازم را برای جلوگیری از گسترش بیشتری جنگجویان بوکوحرام را روی دست خواهد گرفت.

بر اساس ویب سایت ایالت نایجر، منطقهٔ شیرورو ،‌۳۳۱ هزار نفر نفوس دارد و این منطقهٔ ساحهٔ ۴۷۰۰ کیلو مترمربع را احتوا می کند.

گروه بوکوحرام که مخالف آموزش و معارف غربی است، از سال ۲۰۰۹ میلادی به این سو، بر ضد حکومت نایجریا درگیر جنگ بوده است و اخیر با گروه دولت اسلامی یا داعش در این پرجمعیت ترین کشور افریقایی یکجا شده است.

بر اساس تخمین ملل متحد،‌ از‌ آغاز جنگ تندروان بوکوحرام تا حال، کم از کم ۳۵ هزار نفر در نایجریا کشته شده اند و میلیون‌ها شهروند آن کشور در این مدت از خانه های شان بی‌جا شده اند.

نظامیان نایجریایی در ماه سپتمبر ۲۰۲۱ گفتند که نزدیک به شش هزار جنگجوی بوکوحرام اخیر به حکومت آن کشور تسلیم شدند و گفته اند که تلاش‌های ضد شورشی آن کشور موثر واقع شده است.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *