تنش میان فرانسه و بریتانیا بر سر ماهیگیری، پس از دیدار میان رهبران دو کشور، همچنان پا برجاست000 1TO5EC

: منتشر شده در

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، روز یکشنبه در حاشیۀ اجلاس گروه بیست در رُم با یکدیگر دیدار کردند تا تنش حاصل از اختلاف میان دو کشور بر سر ماهیگیری را کاهش دهند. این دیدار، که بر بستر اختلافات گستردۀ دیگر میان پاریس و لندن انجام گرفت، بی نتیجه ماند و رهبران هر دو کشور اندکی بر مواضع پیشین خود پافشاری کردند. بوریس جانسون اعلام کرد که بریتانیا نمی‌تواند بیش از آنچه تا کنون پذیرفته، انجام دهد و امانوئل مکرون تاکید کرد که اگر خواست فرانسه در این زمینه اجرا نشود، تصمیمات متقابل اتخاذ شده از روز سه شنبۀ آینده به اجرا گذاشته خواهد شد.

تبلیغ بازرگانی

دیدار نیم ساعته میان رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر بریتانیا که برای رفع تنش میان دو کشور بویژه بر سر ماهیگیری در آب‌های بریتاینا برگزار شده بود، خود با تنش همراه گردید. این دیدار دوجانبه، بر خلاف معمول، با حضور دو طرف در برابر روزنامه نگاران پایان نیافت و تنها اعلام شد که طرفین برای حل بحران تلاش خواهند کرد.

امانوئل مکرون در کنفرانس مطبوعاتی خود برای بر شمردن دستاوردهای اجلاس گروه هفت در بارۀ اختلاف میان فرانسه و  بریتانیا در زمینه ماهیگیری تاکید کرد که «توپ اینک در زمین بریتانیاست و اگر [آنان در این زمینه] گامی برندارند، تردیدی نیست که تهمیدات اعلام شده برای ٢ نوامبر، به اجرا گذاشته خواهد شد». او ابراز امیدواری کرد که در این باره «پاسخ مثبتی» دریافت دارد.

همزمان با اظهارات امانوئل مکرون، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در کنفرانس مطبوعاتی دیگری در این باره تاکید کرد که «موضع بریتانیا تغییر نکرده است».

پاریس تهدید کرده است که در صورت خودداری لندن از به اجرا گذاشتن «تمهیدات لازم در جهت تنش زدائی»، از روز دوم نوامبر محدودیت‌هائی در زمینۀ ماهیگیری و محصولات دریائی بریتانیا به اجرا خواهد گذاشت که از جملۀ آنها ممنوع کردن واردات محصولات دریائی این کشور به فرانسه و ممنوع کردن پهلو گرفتن کشتی‌های ماهیگیری بریتانیائی در بنادر فرانسه است.

این تصمیمات، بگفتۀ پاریس، در پاسخ به خودداری لندن از صدور شمار پیش‌بینی و توافق شدۀ مجوز صید برای ماهیگیران فرانسوی در آب‌های بریتانیا اتخاذ شده است. خانم «اَنیک ژیراردَن» وزیر امور دریائی فرانسه، اعلام کرده است که بریتانیا بر پایۀ توافق‌های انجام گرفته در چارچوب خروج این کشور از اتحادیۀ اروپا باید ۱۸۴ مجوز ماهیگیری دیگر برای صیادان فرانسوی صادر کند.

دولت بریتانیا انتقادات فرانسه را ناوارد می‌داند و به نوبۀ خود تهدید کرده است که در صورت اجرای محدودیت‌های اعلام شده، تمهیدات تلافی جویانه‌ای تدارک بیند.

 کاخ الیزه نیز روز یکشنبه خواستار پیش گذاشتن گام‌هائی از سوی بریتانیا برای «تنش زدائی» در «ساعات یا روزهای آینده» و بهر روی پیش از ٢ نوامبر شد.

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا اندکی بعد همین عبارت را به وام گرفت و گفت «اگر دولت فرانسه مایل است پیشنهاداتی برای تنش زدائی دارد، ما از آنها استقبال می‌کنیم». او نیز همانند بوریس جانسون تاکید کرد که «موضع بریتانیا تغییر نکرده است» و بر عهده پاریس است که با لغو «تهدیدات» خود، در جهت «تنش زدائی» اقدام کند.

مقامات فرانسوی یادآوری می‌کنند که خواست فرانسه از بریتانیا «احترام به توافقی است که در بارۀ مناسبات پس از خروج این کشور از اتحادیۀ اروپا به امضاء رسیده است». بگفتۀ آنان بوریس جانسون باید به امضای بریتانیا احترام بگذارد و بنابراین تعهدات پذیرفته شده را اجرا نماید.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه تاکید کرد که لحن بیانات بوریس جانسون هر چه باشد، هدف پاریس مدیریت بحران بشکل «جدی» است.

بحران صید میان فرانسه و بریتانیا، بر بستر یک سلسله اختلافات دیگر بروز کرده است که اعلام ناگهانی توافق میان استرالیا، آمریکا و بریتانیا در ایجاد یک اتحاد راهبردی میان خود و لغو خرید زیردریائی‌های سفارش داده شده از سوی کانبرا به پاریس و نیز اختلاف دراز مدت در بارۀ پناه جویانی که برای رفتن به بریتانیا در شمال فرانسه اجتماع کرده و اردوگاه‌های غیرقانونی ایجاد می‌کنند، از جملۀ آنهاست. امانوئل مکرون در کنفرانس مطبوعاتی خود به این اختلافات اشاره کرد.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *