جهان نباید در به رسمیت شناختن طالبان عجله کند، اما تعامل با طالبان نیاز استF2B65223 5761 4A61 AF7B B1F1666BA2A8 w800 h450

یک مقام ارشد وزارت خارجه ی قطر روز چهار شنبه ششم اکتوبر (۱۴ میزان) از جامعه ی بین المللی خواست تا در به رسمیت شناختن طالبان عجله نکند.

لولوه رشید الخاطر، دستیار وزیر و سخنگوی وزارت خارجه ی قطر، در مصاحبه ی با مجله امریکایی فارن پالیسی (International Coverage) گفت قطر به شرکای بین المللی خود گفته است که برای به رسمیت شناختن حکومت به رهبری طالبان نباید عجله شود، اما تاکید کرده است که تعامل با طالبان باید ادامه یابد.

این مقام قطری افزود که حفظ تعامل با طالبان به معنی تایید اقدامات، نحوه ی حکومتداری یا ارزش‌های این گروه نیست، بلکه به گفته وی، با ادامه تعامل با طالبان می توان به اهداف بسیار مهم دست یافت.

تایید اختلاف میان رهبران طالبان

سخنگوی وزارت خارجه قطر همچنان اختلافات و رقابت‌ها در صفوف طالبان را تایید کرد و افزود که نسل مسن تر طالبان “عاقل تر” عمل می کنند. او در این مصاحبه گفت که نسل مسن تر طالبان در مورد عملکرد نسل جوانتر طالبان به مقام‌های قطری ابراز نگرانی کرده است و مقام‌های مسن تر طالبان گفته اند از اینکه جنگجویان جوان این گروه برخی معیارات طالبان را رعایت نمی کنند، نگران اند.

سخنگوی وزارت خارجه قطر همچنین از جامعه بین المللی خواست تا یک نقشه ی راه واضح را که در آن شرایط به رسمیت شناختن حکومت به رهبری طالبان درج شده باشد، باید به این گروه داده شود.

خانم خاطر با انتقاد از همه شمول نبودن حکومت به رهبری طالبان گفت که قطر در مورد ساختار این حکومت بحث‌های بزرگ با طالبان داشت اما اعلام حکومت به رهبری طالبان حتی انتظار قطر را برآورده نکرد.

او گفت که طالبان می توانند از قطر، مالیزیا و اندونیزیا الهام بگیرند – کشور هایی که به گفته وی، در آن نظام اسلامی حاکم بوده، اما زنان از حق آموزش و کار محروم نمی باشند.

قطر به حیث میزبان دفتر سیاسی گروه طالبان، یکی از نزدیکترین کشور‌ها به این گروه تلقی می شود.

اظهارات این مقام قطری یک روز پس از آن بیان شد که امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه، گفت که رهبران جهان باید در نشست ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان در مورد شرایط به رسمیت شناختن طالبان،‌ به این گروه پیام واضح بفرستند.

آقای مکرون در مصاحبهٔ با رادیوی‌انتر فرانسه که به تاریخ پنجم اکتوبر (۱۳ میزان) نشر شد گفت که این شرایط باید شامل مساوات برای زنان، دسترسی به ماموریت‌های بشری خارجی و عدم همکاری با گروه‌های دهشت افگن اسلامگرا باشد.

رییس جمهور فرانسه گفت که به باور وی، به رسمیت شناختن طالبان از سوی جامعه بین المللی باید هزینه داشته باشد و تساوی حقوق میان زنان و مردان، یکی از شرایط باشد.

ریس جمهور مکرون در اشاره به نشست گروه جی -‌۲۰ گفت که رهبران کشورهای عضو در مورد افغانستان صحبت خواهند کرد و رهبران کشورهای اروپایی، امریکا، چین، روسیه و قدرت‌های بزرگ در افریقا، آسیا، منطقهٔ پسیفیک و امریکایی لاتین همه باید در مورد این شرایط به طالبان پیام واضحی بفرستند.

قرار است نشست گروه جی-۲۰ در اواخر ماه جاری در ایتالیا برگزار شود.

طالبان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا اواخر ۲۰۰۱ میلادی زنان را اجازه نمی‌دادند بدون محرم شرعی از خانه بیرون شوند و زنان و دختران از حق تحصیل و کار در بیرون از خانه محروم بودند.

طالبان پس از فرار محمد اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان، به تاریخ ۱۵ آگست ۲۰۲۱ وارد شهر کابل شدند و پس از ۲۴ روز تسلط بر پایتخت این کشور، به تاریخ هفتم سپتمبر (۱۶ سنبله) کابینه ی موقتی خود اعلام کردند، کابینه ی که در آن هیچ زنی حضور ندارد و همه اعضای آنرا مقام‌های ارشد این گروه، و متحده آن، شبکه ی حقانی، تشکیل می دهد.

با وجودی تلاش‌های پیهم طالبان، تا حال هیچ کشوری حاضر نشده است تا حکومت طالبان را به رسمیت بشناسد، به شمول پاکستان و قطر که حامیان عمده ی طالبان تلقی می شوند.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *