در بیروت سفیر تهران و نمایندگان حزب‌الله و امل از امیرعبداللهیان استقبال کردندbf72349c30eac47b02417308967911a4f7a44742

: منتشر شده در

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، سحرگاه امروز پنجشنبه هفتم اکتبر برای انجام دیدارهای رسمی با رهبران لبنان وارد این کشور شد. اما، در فرودگاه بیروت سفیر تهران و نمایندگان حزب الله و سازمان شیعه امل از حسین امیرعبداللهیان استقبال کردند و نه وزیر امور خارجۀ لبنان، عبدالله بوحبیب.

تبلیغ بازرگانی

ساعاتی پیشتر گروهی از لبنانی‌های مخالف جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان در اعتراض به سفر امیرعبداللهیان به کشورشان در مقابل ساختمان وزارت امور خارجۀ لبنان تظاهرات کردند.

قرار است حسین امیرعبداللهیان پس از ملاقات با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، با نخست وزیر، وزیر امور خارجه، رئیس مجلس لبنان و نمایندگان گروه‌های فلسطینی نیز ملاقات کند. در ملاقات با میشل عون، در کاخ بعبدا، حسین امیرعبداللهیان گفت که جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار لبنان خواهد بود. در پاسخ رئیس جمهوری لبنان به او گفت که کشورش حامی نزدیکی مناسبات دولت‌های منطقه به ویژه دولت‌های عرب است. در پایان ملاقات خود با میشل عون، حسین امیرعبداللهیان، بدون گفتگو با خبرنگاران کاخ ریاست جمهوری لبنان را ترک کرد.

در فرودگاه بیروت حسین امیرعبداللهیان گفت که جمهوری اسلامی ایران آماده است برای شکستن تحریم‌های آمریکا به مردم لبنان کمک کند. او ابراز اطمینان کرد که مردم لبنان مشکلات کنونی کشورشان را با موفقیت پشت سر بگذارند و حکومت اسلامی ایران از هیچ تلاشی برای یاری رساندن به لبنان فروگذاری نخواهد کرد، البته در صورتی که، به گفتۀ امیرعبداللهیان، دولت لبنان خواستار چنین کمکی باشد.

پیشتر نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، ارسال سوخت توسط ایران به لبنان را که به واسطۀ حزب الله و بدون اجازۀ دولت لبنان صورت گرفت، مصداق نقض حاکمیت ملی این کشور خواند و نسبت به آن ابراز تأسف نمود.

اندکی پس از تشکیل دولت خود در دهم سپتامبر گذشته نجیب میقاتی گفته بود که می کوشد پل‌های شکسته میان لبنان و کشورهای عرب منطقه به ویژه عربستان را احیاء کند. با این حال، محمدبن سلمان، ولیعهد عربستان، در آخرین گفتگوی تلفنی خود با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، گفته است که سیاست ریاض در قبال لبنان تغییر نخواهد کرد تا زمانی که این کشور همچنان تحت سلطۀ حزب‌الله وابسته به حکومت اسلامی ایران است.    Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *