رهبر طالبان در شهر قندهار در انظار عمومی ظاهر شد و سخنرانی کردakhwndzdh

: منتشر شده در

مقام‌های دولت طالبان یک‌شنبه ٣١ اکتبر ٢٠٢١، اعلام کردند که ملا هیبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان پس از سقوط دولت افغانستان، برای اولین‌بار در شهر قندهار در جنوب افغانستان در انظار عمومی ظاهر شد وبرای ده دقیقه سخنرانی کرد.

تبلیغ بازرگانی

رحمت‌الله نریوال، آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در ولایت قندهار در توییتی نوشت، ملا هیبت‌الله آخندزاده شامگاه شنبه ٣٠ اکتبر، در میان جمعیتی از مردم در شهر قندهار ظاهر شد.

نریوال اضافه کرد که رهبرشان در مدرسه «دارالعلوم حکیمه» شهر قندهار برای ده دقیقه سخنرانی کرد. مولوی آخندزاده در سخنرانی ده دقیقه‌ای خود بیشتر پیام مذهبی داده و برای جنگجویان طالبان دعا کرده است.

در همین حال، محمد جلال، معاون سخنگوی طالبان در توییتی نوشت: «برای نخستین‌بار شیخ هیبت‌الله آخندزاده در میان جمع بزرگی در مدرسه دارالعلوم حکیمه در قندهار ساعت شش و نیم شام ظاهر شد و به حاضران در آنجا سخنرانی کرد.»

هرچند هنوز تصویر و ویدیوئی از رهبر طالبان در شهر قندهار نشر نشده است، اما نوار صوتی او نشر شده که صحبت‌هایش به خوبی قابل فهم نیست.

ملا هیبت‌الله آخندزاده کیست؟

براساس منابع خبری، ملا هیبت‌الله آخندزاده در سال ١٩۶١ میلادی در ولایت قندهار در جنوب افغانستان متولد شد. او مربوط به قوم نورزایی پشتون است و ۶٠ سال سن دارد.

او پس از ملا محمد عمر و اختر محمد منصور، سومین رهبر گروه طالبان است. وقتی طالبان مرگ ملا محمد عمر، بنیانگذار گروه طالبان را تایید کرد پس از آن ملا اختر محمد منصور به عنوان رهبر این گروه تعیین شد و ملا هیبت‌الله آخندزاده معاون اول او بود.

ملا اختر محمد منصور در سال ٢٠١۶ در نتیجه حمله هوایی هواپیمای بی‌سرنشین آمریکایی کشته شد که پس از آن ملا هیبت‌الله آخندزاه، به عنوان رهبر گروه طالبان تعیین شد.

آخندزاده در جنگ‌ها زیاد نقشی نداشته است و بیشتر به تدریس و موعظه در مدارس دینی مشغول بوده است.

ملا هیبت‌الله آخندزاده در سال‌های اخیر در انظار عمومی ظاهر نشد و نوارهای صوتی منتسب به او نیز از سوی گروه طالبان منتشر نشده بود. گمانه زنی‌های مبنی به زنده نبودن او نیز مطرح شده بود.

 اما مقام‌های گروه طالبان اخیراً گفتند که رهبرشان به گونه مخفیانه زندگی می‌کند و به دلیل هدف قرار نگرفتن حملات هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکا در انظار عمومی ظاهر نشده است.

طالبان به تاریخ ١۵ اوت امسال شهر کابل پایتخت افغانستان را تصرف کردند و در حال حاضر تمام ولایت‌ها و شهرهای این کشور در کنترل طالبان است. مقام‌های دولت طالبان نیز در این روزها تلاش دارند با مقام‌های کشورهای خارجی گفت‌وگو کنند، تا اعتماد جامعه جهانی مبنی به رسمیت شناختن دولت این گروه را به دست آورد.

حالا ملا هیبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان در شهر قندهار در جنوب افغانستان در انظار عمومی ظاهر شده است و  معلوم نیست که آیا ظاهر شدن او در انظار عمومی ادامه خواهد یافت یا خیر؟Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *