روند توزیع پاسپورت در ده ولایت دیگر افغانستان آغاز می‌شود8EDAE917 AD6D 405B B47D 0CCE8CF8D23D w800 h450

وزارت داخلۀ طالبان از آغاز روند توزیع پاسپورت در ده ولایت دیگر افغانستان خبر داد، حالانکه صدور پاسپورت در در کابل تا هنوز متوقف است.

قرار است صدور پاسپورت در ولایت‌های پروان، کاپیسا، لوگر، میدان وردک، غزنی، دایکندی، فاریاب، غور، نورستان و بدخشان سر از روز پنجشنبه (چهارم قوس) آغاز شود.

طالبان پیش از این روند توزیع پاسپورت را در هفت ولایت – ننگرهار، کندهار، هرات، بلخ، کندز، خوست و پکتیا – آغاز کرده بودند، اما گفته می‌شود که صدور پاسپورت در برخی از این ولایت‌ها اکنون متوقف شده است.

چندی پیش، ریاست عمومی پاسپورت وزارت داخلۀ حکومت طالبان “به دلیل مشکلات تخنیکی و از کار افتادن ماشین‌های بایومتریک” از توقف موقتی توزیع پاسپورت در کابل خبر داد.

علم گل حقانی، سرپرست ریاست پاسپورت روز چهارشنبه ۲۴ نومبر (سوم قوس) به خبرنگاران در کابل گفت که هنوز هم مشکل تخنیکی ماشین‌های بایومتریک برطرف نشده و به گفتۀ وی روند توزیع پاسپورت در کابل از سر گرفته نشده است.

آقای حقانی ده روز پیش گفته بود که با استخدام کارمندان بیشتر و ترمیم ماشین‌های بایومتریک و دیگر وسایل، توزیع پاسپورت در کابل از سر گرفته خواهد شد، اما در کنفرانس خبری روز چهارشنبه تاریخ دقیقی را برای رفع این مشکلات ارایه نکرد.

بر اساس معلومات ریاست عمومی پاسپورت، شمار مراجعین این اداره روزانه بین ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار نفر می‌رسد، حالانکه به گفتۀ آقای حقانی ظرفیت اعظمی توزیع پاسپورت در این ریاست تا ۳۰۰۰ پاسپورت در روز است.

ریاست عمومی پاسپورت گفته است که نخست به کسانی پاسپورت توزیع می‌شود که از قبل درخواست‌های شان را آنلاین خانه‌پری کرده و اسناد قانونی در دست دارند.

در حال حاضر، طالبان تنها به افرادی در کابل پاسپورت توزیع می‌کنند که پیش از مسلط شدن این گروه بر افغانستان، به گونۀ آنلاین ثبت نام کرده بودند. طالبان همچنین تنها به بیمارانی که امکان تداوی شان در افغانستان موجود نیست، پاسپورت می‌دهند.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *