سناتوران امریکایی خواهان اخراج صد‌ها دپلومات روسی شدند06a3134f c376 45f6 b0d9 675546d9d293 w800 h450

سناتوران ارشد ایالات متحده روز سه شنبه پنجم اکتوبر (۱۳ میزان) خواهان اخراج ۳۰۰ دپلومات روسی از ایالات متحده شدند، مگر اینکه مسکو برای سفارت امریکا مقیم روسیه ویزهٔ بیشتر صادر کند.

روسیه به تاریخ اول آگست ۲۰۲۱ میلادی، سفارت امریکا مقیم روسیه را از استخدام شهروندان روسی و کارمندان کشور سومی منع کرد، اقدامی که واشنگتن را مجبور کرد تا نزدیک به ۲۰۰ کارمند خود را در سراسر روسیه از وظایف ‌شان برکنار کند.

دو سناتور از حزب دموکرات و دو سناتور از حزب جمهوریخواه با ارسال نامهٔ به جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، گفته اند که روسیه از دیر مدت زمان به این سو، کارمندان محلی را منحیث دپلومات حساب کرده است.

روی همین دلیل، نزدیک به ۴۰۰ دپلومات روسی در حالی حاضر در ایالات متحده مستقر اند و به گفتهٔ این سناتوران امریکایی، فقط ۱۰۰ دپلومات ایالات متحده در روسیه مستقر اند.

باب منندز، رییس کمیتهٔ روابط خارجی سنای امریکا، و مارک روبیو، سناتور حزب جمهوریخواه، گفته اند که “ عدم تناسب نمایندگان دپلوماتیک [میان واشنگتن و مسکو] غیر قابل قبول است.”

این سناتوران گفته اند که روسیه باید به قدر کافی برای دپلومات‌های ایالات متحده ویزه صادر کند، و اگر چنین اقدام صورت نگیرد”ما از شما [رییس جمهور بایدن] می خواهیم تا دپلومات‌های روسی را اخراج کنید.”

سناتوران ایالات متحده گفته اند که سبکدوش کردن کارمندان محلی سفارت ایالات متحده در روسیه، توانایی سفارت امریکا مستقر در مسکو را کاهش داده است، به خصوص در قسمت فعالیت های قونسلی و تامین منافع سیاسی ایالات متحده.

ادارهٔ جوبایدن در ماه اپریل سال روان میلادی ۱۰ دپلومات روسی را از امریکا به اتهام مداخله روسیه در انتخابات ایالات متحده و حملات سایبری از این کشور اخراج کرد.

روابط میان این دو رقیب جنگ سرد هنوز هم پر تنش است، اما پس از آنکه رییس جمهور بایدن در ماه جون با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، در ژینو ملاقات کرد، روابط دو کشور تا اندازه با ثبات شده است.

روسای جمهور دو کشور مقام‌های ارشد خود را وظیفه داده اند تا گفت و گوی بیشتری را برای جلوگیری از گسترس سلاح‌های هسته‌ای انجام بدهند.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *