طالبان بنیانگذاران «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» را «عوامل فتنه» خواند و آنان را تهدید به «نابودی» کردندAP19259491437467

: منتشر شده در

شماری از چهره‌های مطرح سیاسی افغانستان به تازگی یک تشکل جدید سیاسی تحت نام «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» ایجاد کردند. اما طالبان در واکنش به ایجاد این شورا اعلام کردند شما چهره‌های فرسوده هستید و کسی تحرکات ضد امنیت کند از بین برده خواهد شد.

تبلیغ بازرگانی

عبدالرب رسول سیاف، رهبر حزب اتحاد اسلامی و عطامحمد نور، رهبر شاخه انشعابی حزب جمعیت اسلامی افغانستان اولین اعلامیه تشکل تازه تشکیل شدۀ «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» را در صفحه‌های فیسبوک خود منتشر کردند. در این اعلامیه آمده است که این شورا از سوی برخی از احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌های مطرح سیاسی افغان برای نجات افغانستان از وضعیت کنونی ایجاد شده است.

در این اعلامیه آمده که وضعیت کنونی افغانستان برای هیچ «هموطن با ایمان و با احساس» قابل تحمل نیست و این شورا به هدف رهایی این کشور و ملت از این وضعیت «ذلتبار» اعلام حضور کرده است.

در این اعلامیه تاکید شده که این شورا در بخش‌های سیاسی و نظامی فعالیت خواهد کرد و هدف اصلی آن تأمین صلح پایدار و ایجاد نظامی مبتنی بر انتخابات، حقوق اساسی شهروندان، خصوصاً زنان، اطفال، معلولین و اقلیت‌ها می‌باشد.

در این اعلامیه ذکر شده که برای حل قضایای افغانستان، آغاز مجدد مذاکرات سیاسی لازم است، اما اگر طالبان و حامیان شان به این راه حل تن ندهند با مبارزه نظامی مواجه خواهند شد که مسئولیت و پیامدهای آن به عهده طالبان خواهند بود.

این شورا از مردم افغانستان خواسته است که خود را برای یک مقاومت «دشوار و درازمدت در برابر استبداد داخلی و تجاوز و اشغالگری خارجی» آماده کنند.

این شورا از جامعه جهانی خواسته است: «حكومت يكجانبه، استبدادى وضد وحدت ملى گروه طالبان را كه در آن حقوق اقوام و زنان با عزت كشور كه نيمى از پيكر جامعه ما را تشكيل مي‌دهد، مذاهب و زبان‌هاى رسمی ناديده گرفته شده ونيمى از كابينه آن مشمول تحريم‌هاى سازمان ملل متحد و برخى كشورهاى جهان مي‌باشند، به رسميت نشناسند وفشار لازم را بالای آنها براى پذیرش يك حكومت همه شمول وارد سازند.»

این شورا از گروه طالبان نیز خواسته است که «كشتار سيستماتيك ودستگيرى فعالين نظامى وامنيتى حكومت قبلى را متوقف سازند. همچنان از آزار واذيت مردم و كوچ‌هاى اجبارى و تصاحب املاك واموال مردم وخشونت عليه شهروندان كشور دست برداشته ومذاكرات مستقيم وسازنده را با شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان آغاز نمايند.»

از سوی دیگر، این شورا گفته که بررسی عوامل سقوط «ناگهانی» نظام جمهوری اسلامی افغانستان را نیز در دستور کار دارد تا کسانی که در سقوط این نظام دست داشته شناسایی به عنوان خائنان ملی به مردم معرفی شوند.

هرچند هنوز معلوم نیست که این شورا در کدام کشور اعلام موجودیت کرده و چند نفر عضو دارد، اما گزارش‌هائی وجود دارد که بر اساس آنها، عبدالرب رسول سیاف، محمد محقق، عبدالرشید دوستم و عطامحمد نور از فرماندهان سابق جهادی افغانستان اعضای این شورا هستند و همۀ آنها در حال حاضر در خارج از افغانستان بسر می‌برند.

واکنش‌ها

بیشتر کاربران افغان در مورد اعلام موجودیت «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» واکنش‌های شدید نشان داده و اعضای این شورا را به عاملان سقوط نظام جمهوریت و وضعیت کنونی این کشور متهم ساخته‌اند که با فروپاشی نظام، همین چهره‌ها از افغانستان فرار کردند.

ملک ستیز، کارشناس مسایل سیاسی افغانستان و پژوهشگر روابط بین‌الملل نوشته است: «به باورم سیزده ویژگی رهبران و مدیران ارشد سیاسی بیست سال پسین که آن‌ها را به زشت‌ ترین سیاست‌گران تاریخ تبدیل کرده و جمهوریت را به امارت واگذار نمود، این‌ها هستند.»

ستیز اضافه کرد غرور، آسایش مفرط، تجمل، فساد، قوم پرستی، عیاشی، لشکرکشی محافظین، بی‌قانونی، فریب کاری، تملق، مافیا، دادگاه فاسد و پوسیده و تخصص گرایی یک دروغ محض از جمله سیزده ویژگی رهبران و مدیران ارشد سیاسی طی ٢٠ سال گذشته در افغانستان بود که فرصت تاریخی بدست آمده را در بیست سال قربانی کرد و مهاجرت و فرار مغزها به اوج رسید.

محمد میکائیل، کاربر افغان نوشت: «اگر در غم ملت هستيد اول‌تر از همه قصرهاي داخلي و خارجي خود را فروخته و براي بيوه، یتیم و بيچاره كشور تقسيم كنيد تا ملت در كنار شما باشند در غير آن مردم حالا هشیار شده اند و براي اهداف شما خود را قرباني نخواهند كرد.»

رامین رحیمی، کاربر دیگر نوشت: «دیگر کسی از شماها پشتیبانی نمی‌کند و دوباره می‌خواهید کشور را به بحران جنگ و خون‌ریزی ببرید اصلا جایی در حکومت برای شما نیست اگر هم حکومت همه شمول بشود، باید افراد شایسته و افرادی که واقعاً خدمتگذار به این مملکت باشد کار کنند.»

طالبان: به زندگی عادی تان ادامه دهید

در پی اعلام موجودیت «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان»، گروه طالبان اعلام کرد که این چهره‌ها دیگر فرسوده شده و امتحان خود را به مردم داده‌اند.

بلال کریمی، یکی از سخنگویان گروه طالبان به روزنامه «هشت صبح» گفته است: «گنجایش این نیست که دیگر حرف‌هایی زده شود که نه معقول است و نه منطقی و نه جنبه عملی دارد. امیدواری‌ ما این است که این‌ها به کار کردهای‌شان تجدید نظر کنند و به زنده‌گی عادی‌شان ادامه دهند.»

او خطاب به این چهره‌ها گفت که در جریان ٢٠ سال گذشته که امکانات در اختیار این افراد بود و حمایت کشورهای دیگر را نیز داشتند، نتوانستند کاری انجام دهند. اکنون نیز کاری از دست این سیاسیون ساخته نیست و مردم هم آگاه شده‌اند.

این سخنگوی طالبان هشدار داد که طالبان تراژدی جنگ را در افغانستان حل کرده و عوامل فتنه را برچیده‌اند، اگر کسی به تحرکات ضد امنیت دست بزند از بین برده خواهد شد.

شایان ذکر است که شهر کابل پایتخت افغانستان به تاریخ ١۵ اوت امسال به دست طالبان سقوط کرد و محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری سابق افغانستان فرار نمود. در پی فرار اشرف غنی، نهادهای امنیتی، دفاعی و کشفی افغانستان از هم پاشید.

اما احمد مسعود با شماری از مقام‌های حکومت سابق افغانستان در ولایت پنجشیر این کشور «جبهه مقاومت ملی» را علیه طالبان ایجاد کرد که در حال حاضر افراد این جبهه در پنجشیر و اندراب این کشور علیه طالبان جنگ می‌کنند.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *