«طالبان خواب خوبی برای زنان در افغانستان ندیده‌اند و تمام رفتارهای این گروه برای زنان کابوس است» ــ گفت‌وگو با حمیرا قادریHomeira%20Qaderi

: منتشر شده در

گروه طالبان که پس از تسلط بر افغانستان در حدود یک و نیم ماه پیش، تاکنون نتوانسته‌اند تکلیف کارکنان دولتی، دانشجویان و دانش‌آموزان زن را مشخص کنند، بامداد امروز پنج‌شنبه ۳۰ سپتامبر/هشتم مهرماه با برخورد خشونت‌آمیز مانع تظاهرات زنان در کابل شدند. این زنان که در شرق پایتخت افغانستان در برابر دبیرستان/لیسه رابعه بلخی تجمع کرده بودند، با حمل شعارهایی از جمله «آموزش را سیاسی نسازید»، «قلم‌های ما را نشکنید»، «کتاب‌های ما را نسوزانید» و «مکاتب ما را نبندید» خواستار بازگشت دختران به نهادهای آموزشی شدند.

تبلیغ بازرگانی

حمیرا قادری نویسنده و فعال حقوق زنان که پس از روی کار آمدن طالبان در افغانستان به آمریکا مهاجرت کرده است، به بخش فارسی رادیوی بین‌المللی فرانسه می‌گوید که «طالبان خواب خوبی برای زنان در افغانستان ندیده‌اند و تمام رفتارهای این گروه برای زنان کابوس است».  

با توجه به شرایط حساس و غیر قابل پیشبینی افغانستان و سرکوب تظاهرات روزهای گذشته از سوی طالبان، دادخواهی زنان برای حقوق شان، بویژه حق تحصیل از چه منظر حائز اهمیت است؟

برخلاف تجمع اعتراضی امروز که تنها شش بانوی جوان در آن حضور داشتند، در هفته‌های اخیر زنان در شهرهای مختلف افغانستان تظاهرات گسترده‌ تری راه انداختند و گروه‌هایی از مردان نیز با آن‌ها همراه شدند. ایستادن مردان افغانستانی در کنار زنان چه تاثیری روی روند دادخواهی زنان در این کشور می‌تواند داشته باشد؟

با روی کار آمدن طالبان در افغانستان شمار زیادی از فعالان جامعه مدنی و مدافعان حقوق زنان از افغانستان خارج شدند. آن‌های که در افغانستان مانده‌اند چگونه می‌توانند دست‌آورد‌های بیست سال گذشته را حفظ  کنند و نگذارند زنان بار دیگر از تمام حقوق شان محروم شوند؟

حدود دو هفته پیش در مکاتب به روی پسران در افغانستان باز شد اما سرنوشت دانش‌آموزان دختر تاکنون مشخص نیست. گروه طالبان چه خوابی برای دانش‌آموزان دختر در افغانستان دیده است؟

عبدالباقی حقانی، وزیر تحصیلات عالی طالبان اعلام کرده که مضامین درسی در افغانستان مورد بازبینی قرار می‌گیرد. منظور طالبان از «باز بینی» چیست ؟

پاسخ این پرسش‌ها و مشروح گفت‌وگو با حمیرا قادری را در فایل صوتی چشم‌انداز روز گوش کنید…Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *