عبدالقدیر خان ملقب به ‘پدر برنامۀ هسته‌ای پاکستان’ درگذشت7C1C06DF 224A 4A00 8E6E

عبدالقدیر خان، ساینس‌دان مشهور و ملقب به “پدر برنامۀ هسته‌ای پاکستان” به عمر ۸۵ سالگی در اسلام‌آباد پایتخت این کشور درگذشت.

عمران خان، صدر اعظم پاکستان از درگذشت عبدالقدیر خان ابراز تاسف کرده و گفته است که آقای خان مردمش را دوست داشت و نیز او در میان پاکستانی‌ها جایگاه ویژۀ داشت.

صدر اعظم پاکستان همچنین گفته است که عبدالقدیر خان توانست که این کشور را به سلاح هسته‌ای مجهز کند.

عبدالقدیر خان که بنیان‌گذار برنامه غنی‌سازی یورانیم پاکستان به شمار می‌رفت، قرار است، پیکر وی در محوطۀ مسجد فیصل در اسلام‌آباد به خاک سپرده شود.

آقای خان، پدر برنامۀ هسته‌ای پاکستان همچنین اولین فروشندۀ غیرقانونی تکنالوژی و معلومات ذوری در سطح جهان به شمار می‌رفت.

او در سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ یک شبکۀ تکثیر را ایجاد کرده بود که برنامه‌های هسته‌ای را به گونۀ پنهانی برای ایران، لیبیا و کوریای شمالی فراهم می‌کرد.

عبدالقدیر خان اعتراف کرده بود که اطلاعات سری ذروی را به این کشورها فروخته و به همین جرم وی پنج سال را در خانه‌اش در پاکستان نظر بند بود و در سال ۲۰۰۹ آزاد شد.

ایالات متحدۀ امریکا در سال ۲۰۰۸ میلادی بر ۱۳ فرد و سه شرکتی که ادعا می‌شود با شبکۀ توسعه ذروی عبدالقدیر خان رابطه داشتند، تعزیرات وضع کرد.

وزارت خارجۀ امریکا گفته بود با آنکه واشنگتن می‌داند شبکۀ عبدالقدیر خان دیگر توان فعالیت را ندارد، اما این تعزیرات، کمک خواهد کرد تا مانع سایر توسعه دهندگان احتمالی تکنالوژی ذروی شود.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *