فرانسه، همزمان با دیدار میان نمایندگان آمریکا و تروئیکای اروپا در پاریس، از ایران خواست به فعالیت‌های اتمی مغایر با برجام پایان دهد000 8ZT6L3

: منتشر شده در

وزارت امور خارجۀ فرانسه با اشاره به دیدار نمایندگان تروئیکای اروپا و رابرت مالی، فرستادۀ ویژۀ آمریکا برای ایران، در پاریس و رایزنی میان آنان در بارۀ برجام به منظور از سرگیری هر چه سریع تر گفتگوهای وین، بر ضرورت فوری توقف فعالیت‌های اتمی ایران در مغایرت با این توافق تاکید کرد. سخنگوی وزارت امور خارجۀ فرانسه یادآوری کرد که کلیۀ طرفین برجام و ایالات متحد آمریکا آمادۀ بازگشت فوری به مذاکرات وین هستند و در این زمینه تصمیم ایران را در همین جهت انتظار می‌کشند.

تبلیغ بازرگانی

سخنگوی وزارت امور خارجۀ فرانسه روز جمعه ۲۲ اکتبر دیدار میان فرستادۀ ویژۀ آمریکا برای ایران و نمایندگان سه کشور اروپائی طرف برجام و نیز نمایندۀ اتحادیۀ اروپا در پاریس را تائید کرد و گفت «این تبادل نظرات، همچنان که با دیگر شرکای این توافق نیز وجود دارد، در موقعیت وخیم چهار ماه پس از تعلیق مذاکرات به درخواست ایران، برای بازگشت این کشور و آمریکا به برجام صورت می‌گیرد».  

او یادآوری کرد که «فرانسه، طرفین اروپائی، دیگر شرکای برجام و نیز ایالات متحد آمریکا آمادۀ از سرگرفتن مذاکرات وین و ادامۀ گفتگوها از نقطۀ رها شده در ماه ژوئن گذشته به منظور بازگشت ایران به تعهدات خود و پیوستن آمریکا به برجام هستند». سخنگوی وزارت امور خارجۀ فرانسه تاکید کرد که «تا آن هنگام اهمیت فوری و اساسی دارد که ایران به فعالیت‌های خود که بشکل بیسابقه‌ای در مغایرت با برجام خطرناک شده است پایان دهد و همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بدون اتلاف وقت از سر گیرد».

وزیر امور خارجۀ بریتانیا، لیز تراس، نیز که پنجشنبه در ریاض با مقامات عربستان سعودی دیدار و گفتگو کرد، فعالیت‌های ایران در این زمینه را مورد انتقاد قرار داد و گفت «ایران با هر روز تاخیر در بازگشت به مذاکرات وین، به توسعۀ بیشتر فعالیت‌های هسته‌ای خود می‌پردازد [و از همین رو] پیشنهادات کنونی در زمان نامحدود روی میز مذاکره نخواهد ماند». او نیز از ایران دعوت کرد هر چه زودتر ار فرصت موجود استفاده کرده و مذاکرات وین را از سر گیرد.

رابرت مالی، فرستادۀ ویژۀ آمریکا برای ایران، پیش از دیدار و گفتگوهای امروز خود در پاریس با نمایندگان سه کشور اروپائی طرف برجام و نیز نمایندۀ دفتر سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، برای آگاهی از نظرات کشورهای همسایۀ ایران که متحدان منطقه‌ای آمریکا به شمار می‌روند، به امارات متحد عربی، قطر و عربستان سعودی سفر کرد و با مقامات این کشورها ملاقات و مشورت نمود.

گفتگو میان فرستادۀ ویژۀ آمریکا و متحدان اروپائی این کشور هنگامی صورت می‌گیرد که مناسبات ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز پر چالش شده است. رافائل گروسی، مدیر کل آژانس روز پنجشنبه در گفتگو با برایان فینلی، مدیر مرکز «استیمسون» با اشاره به محدودیت‌های ایجاد شده در بازرسی‌های ناظران آژانس در ایران، گفت که اطلاعی در اختیار ندارد که بر پایه آن بتواند تائید کند که ایران دست به غنی سازی مخفیانه می‌زند یا نمی‌زند.

رافائل گروسی از کشورهای جهان خواست که اقدامات ایران در جلوگیری از نظارت‌های آژانس را محکوم کنند و خواستار پایان دادن به آن شوند. وی در گفتگو با واشینگتن پُست هفته‌های پیش رو را «سرنوشت ساز» توصیف کرد و اعلام داشت که در روزهای آینده برای گفتگو با مقامات ایران، عازم تهران خواهد شد.

رابرت مالی روز جمعه در پاریس با چوی جونگ کون، معاون وزیر امور خارجۀ کرۀ جنوبی نیز دیدار کرد و بنوشتۀ خود با او در بارۀ «تلاش‌های دو کشور برای احیای برجام و بازگشت به توافق اتمی» گفتگو نمود.

رابرت مالی در بارۀ برجام با معاون وزیر امور خارجۀ کرۀ جنوبی گفتگو کرد


توئیت رابرت مالی در بارۀ ملاقات با معاون وزیر امور خارجۀ کرۀ جنوبی

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *