نشست دو روزه سران بیست کشور ثروتمند جهان جی ۲۰ آغاز شد846EE8CC 68E6 43C2 90BA DF634A2B6A79 w800 h450

رهبران ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان یا جی۲۰ نشست دو روزه خود را به روز شنبه ۳۰ اکتوبر(۸ عقرب) در روم، پایتخت ایتالیا آغاز کردند. بحث در مورد رسیدگی به تغییر اقلیم، چگونگی بهبود وضعیت اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و حداقل مالیات بر شرکت های جهانی، در صدر اجندای این نشست قرار دارد.

اجندای روز اول نشست جی۲۰ بیشتر بر مبارزه با ویروس کرونا متمرکز بود. در این عرصه توافق و تعهد صورت گرفت که تا اواسط سال ۲.۲۲، باید ۷۰درصد نفوس جهان واکسین شود. همچنان بر تشکیل یک گروه کاری به هدف مبارزه با ویروس های همه گیر در آینده، توافق صورت گرفت. رؤسای جمهور روسیه و چین، خواستند که شناخت واکسین ویروس کرونا باید بگونه دوجانبه صورت گیرد.

در کنار موضوع ویروس کرونا، نشست جی۲۰ در حقیقت درب را برای نشست جهانی روز دوشنبه در خصوص تغییر اقلیم که در شهر گلاسگوی اسکاتلند برگزار میشود، باز میکند. اما در نشست جی۲۰ توقع در مورد تعهدات اساسی جدید برای مبارزه با تغییر اقلیم، اندک است.

ماریو دراگو، صدراعظم ایتالیا که این نشست را میزبانی میکند، بخاطر رسیدگی به مشکلات جهانی بخصوص آزمون ویروس کرونا، بر اصل چندجانبه گرایی تاکید داشت.

آقای دراگو گفت :” ما باید از آزمون های که بگونه دسته جمعی با آن روبر استیم باخبر باشیم. ویروس کرونا تا حال پایان نیافته است و در تقسیم جهانی واکسین ها، شاهد نابرابری های تعجب آور استیم. در کشورهای با درآمد بلند، بیش از ۷۰درصد نفوس حداقل یک دوز واکسین را گرفته اند. اما در کشورهای بی بضاعت، این فیصدی به حدود سه درصد میرسد. این تفاوت ها اخلاقاً غیرقابل قبول است و بهبود جهانی را متاثر میسازد.”

پس از شیوع ویروس کرونا در جهان، این نخستین نشست حضوری سران جی۲۰ دور یک میز میباشد. اما رهبران چین و روسیه بدلیل نگرانی ویروس کرونا حضور فزیکی در این نشست ندارند. اشتراک نکردن حضوری این دو رهبر، امیدواری ها را برای پیشرفت بزرگ در مذاکرات اقلیمی کاهش داده است.

بدنبال نشست سران جی۲۰، قرار است شهر گلاسگوی اسکاتلند، میزبان نشست جهانی در مورد تغییر اقلیم باشد. باوجود آن که رهبران جی۲۰ تهدید ناشی از تغییر اقلیم را تائید می کنند، اما براساس پیشنویس اعلامیه نشست این گروه که خبرگزاری رویترز به آن دست یافته است، کشورهای بزرگ برای تقویت تعهدات گذشته شان در رسیدگی به تغییر اقلیم، تمایل اندک دارند و نخواهند توانست که اهداف بادوام جدید را تعین کنند. اهدافی که فعالان آن را برای جلوگیری از فاجعه اقلیمی حیاتی میخوانند.

قبل از آغاز نشست سران جی۲۰، بوریس جانسن، صدراعظم بریتانیا پذیرفت که مذاکرات در روم و گلاسگو دشوار خواهد بود، اما هشدار داد که بدون یک اقدام دلیرانه، تمدن جهان به مانند امپراطوری تاریخی روم ازهم خواهد پاشید.

آقای جانسن گفت :” بیبینیم که به چه نتیجه میرسیم. فشار زیاد است، چیزی را که مردم ضرورت دارند انجام دهند، اینست که میزان خطر را ارزیابی کنند. شما در مورد این محل یعنی روم صحبت کردید، این محل واضحاً برای ما نشان میدهد که نتیجه محاسبات غلط تمدن ها چه میباشد.”

در حاشیه این نشست، رهبران ایالات متحده، آلمان، بریتانیا و فرانسه در مورد برنامه هسته ای ایران نیز صحبت کردند. در این دیدار، رهبران هرچهار کشور از ایران خواستند تا با حسن نیت دوباره وارد مذاکرات هسته ای شود وفرصت را از دست ندهد.

مارتین گریفیتس هماهنگ کننده کمکهای بشری سازمان ملل متحد به روز جمعه از کشور های جی ۲۰ خواست که مردم افغانستان را در این حالت دشوار فراموش نه کنند و به این کشور کمک کنند تا مردم از فقر مزمن نجات یابند.

نشست جی۲۰ با حضورداشت ۶۰۰۰هزار منسوب پولیس و ۵۰۰ سرباز در شهر روم، برگزارشده است. مقامات به دو راهپیمایی اعتراضی نیز اجازه داده اند، اما معترضان اجازه نزدیک شدن به محل برگزاری نشست را ندارند.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *