نظامیان سودان کودتا کردندAP21294554035132

: منتشر شده در

وزارت ارتباطات و اطلاعات سودان تأئید کرد که در یک کودتای نظامی اعضای غیرنظامی حکومت ائتلافی این کشور، موسوم به شورای حاکمیت ملی، امروز دوشنبه ٢٥ اکتبر توسط نظامیان سودان دستگیر و به محل نامعلومی منتقل شدند.

تبلیغ بازرگانی

از زمان سرنگونی حکومت عمرالبشیر در آوریل ٢٠١٩ سودان با یک دورۀ انتقالی بسیار شکننده و متاثر از اختلافات سیاسی و مبارزۀ قدرت میان نظامیان و غیرنظامیان روبرو بوده است. در پی سقوط عمرالبشیر یک دولت انتقالی مرکب از اعضای نظامی و غیرنظامی  تشکیل شده و ادارۀ امور را در دست گرفت. اما، تنش میان دو گروه در روزهای گذشته دامنه دار شد و به خیابان‌ها کشید.  

با تشدید تنش ها میان دو اردوی قدرت شماری از دیپلمات‌های خارجی از جمله جفری فلتمن، فرستادۀ ویژه آمریکا، وارد خارطوم شدند. در ملاقات با دیپلمات‌های خارجی، رئیس شورای حاکمیت ملی سودان، ژنرال عبدالفتاح البرهان، و نخست‌وزیر سودان، عبدالله حمدوک، که اکنون با سرنوشتی ناروشن روبرو است حمایت خود را از همکاری نظامیان و غیرنظامیان و “گذار دموکراتیک” در سودان اعلام کرده بودند. با این حال،  در پی انتشار برخی اخبار دربارۀ ترمیم احتمالی کابینه، ارتش سودان تلاش کرد تا نفوذ خود را در دولت انتقالی افزایش دهد. عبدالله حمدوک با تکذیب این اخبار و “شایعات” بر مهمترین و خطرناکترین بحران سودان نیز تأکید کرده بود.   Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *