ولادیمیر پوتین و نفتالی بنت در بارۀ برنامۀ اتمی ایران با یکدیگر تبادل نظر کردند. پوتین اطمینان داد که روسیه خواستار حفظ «مناسبات گرم» با اسرائیل است



topelement 3

: منتشر شده در

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز جمعه در دیدار با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به مناسبات نزدیک و گرم خود با بنیامین نتانیاهو، گفت که کشور او خواستار حفظ همان روابط با وی نیز هست. رهبران دو کشور در این نخستین دیدار رو در رو که در بندر سوچی صورت گرفت، علاوه بر روابط دوجانبه، بویژه در بارۀ برنامۀ اتمی ایران و موقعیت سوریه و عملیات نظامی در این کشور گفتگو کردند.

تبلیغ بازرگانی

دیدار میان رئیس جمهوری روسیه و نخست وزیر اسرائیل پنج ساعت به درازا کشید و گفتگو میان دو طرف، از سوی دفتر نفتالی بنت «گرم و مثبت» توصیف شد.

ولادیمیر پوتین که پیش از دیدار با نفتالی بنت، مناسبات روسیه با اسرائیل را «یکتا و بی مانند» خوانده بود، در آغاز گفتگو با وی ابراز امیدواری کرد که «دولت او سیاست تداوم در روابط» دو کشور را دنبال کند. رئیس جمهوری روسیه گفت که «موضوعات بسیار برای تبادل نظر» و «موارد و فرصت‌های فراوانی برای همکاری، بویژه در زمینۀ مبارزه با تروریسم» میان دو کشور وجود دارد.

ولادیمیر پوتین از نفتالی بنت خواست که «مناسبات برخوردار از اعتماد» میان دو کشور «بدون حادثه» دنبال شود.

نخست وزیر اسرائیل نیز تاکید کرد که گفتگوهای دوجانبه «بر اساس روابط عمیق میان دو کشور صورت خواهد گرفت» و خطاب به ولادیمیر پوتین گفت که اسرائیل «شما را دوست واقعی ملت یهود» می‌داند. بگفتۀ او تلاش «برای پایان دادن به برنامۀ توسعۀ سلاح اتمی در ایران و نیز موقعیت سوریه، مهمترین موضوعات مورد گفتگو میان دو طرف» بوده است.

نفتالی بنت لحظاتی پیش از پرواز در فرودگاه تاکید کرده بود که «مناسبات میان روسیه و اسرائیل به سبب جایگاه ویژۀ روسیه در منطقه و نقش بین‌المللی این کشور و نیز حضور یک میلیون روس تبار در اسرائیل، یکی از ارکان مهم سیاست خارجی دولت اسرائیل محسوب می‌شود».

ولادیمیر پوتین و نفتالی بنت در پایان گفتگوهای پنج ساعته در اقامتگاه رئیس جمهوری روسیه، برای نشان دادن نزدیکی میان خود، در بالکن ویلای محل دیدار، ظاهر شدند و سپس در کنار یکدیگر در معبر اقامتگاه بسوی دریا قدم زدند.

نفتالی بنت که پیش بینی کرده بود که در پایان دیدار با رئیس جمهوری روسیه، در حدود ساعت ١٣ به کشور بازگردد، به دلیل طولانی شدن گفتگوها و برای احتراز از سفر در روز شبات، بازگشت به اسرائیل را تا شنبه شب به تاخیر انداخت.

ایال حولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، شیمریت مئیر، مشاور دیپلماتیک نفتالی بنت، ژنرال اوی گیل، دبیر ستاد نظامی دفتر نخست وزیری و زیو الکین، وزیر مسکن که روس تبار است، نفتالی بنت را در این سفر همراهی می‌کنند.

اسرائیل همواره مخالف از سر گیری گفتگوهای وین در بارۀ برنامۀ اتمی ایران بوده و خواستار افزایش فشار بر این کشور برای جلوگیری از توسعۀ برنامۀ اتمی تهران یوده است. روز گذشته، اویگدور لیبرمن، وزیر دارائی اسرائیل که رای دهندگان وی را ساکنان روس تبار تشکیل می‌دهند، گفت که برای توقف توسعۀ برنامۀ هسته‌ای ایران، رویاروئی نظامی با این کشور اجتناب ناپذیر است. در همین حال، نیروی هوائی اسرائیل روز پنجشنبه اعلام کرد که تمرینات خود را برای بمباران احتمالی تاسیسات اتمی ایران از سر گرفته است.

بگزارش کانال ١٢ تلویزیون اسرائیل، ژنرال آویو کوچاوی فرماندۀ کل ارتش اسرائیل از نیروی هوائی این کشور خواسته است «تمرینات فشرده» به این منظور را به اجرا بگذارد. بگزارش همین منبع، اسرائیل بودجه‌ای معادل ١٫٣   میلیارد یورو به این منظور پیش بینی کرده که در صورت بمباران ایران، مورد استفاده قرار گیرد.



Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *