ونزوئلا شش صفر دیگر از واحد پول خود را حذف کردBolivares

: منتشر شده در

از امروز جمعه اول اکتبر مقامات ونزوئلا شش صفر دیگر از واحد پول این کشور، “بولیوار”، را حذف کردند. به این ترتیب، هر  “بولیوار” از امروز  ارزشی برابر یک میلیون “بولیوار” قدیمی دارد و ارزش هر یک میلیون “بولیوار” معادل سی سنت آمریکا است. با این پول یک قرص نان هم نمی‌توان خرید.

تبلیغ بازرگانی

این سومین اصلاح پولی در ونزوئلا از سال ٢٠٠٨ به این سو است و منشاء اصلی آن تورم مهار گسیخته‌ای است که به اعتراف بانک مرکزی ونزوئلا به ۳٠٠٠ درصد بالغ می‌شود، هر چند بانک جهانی در سال ٢٠١٨ نرخ تورم ونزوئلا را ٤٠٠٠٠٠ درصد برآورد کرده بود.

تاکنون چهارده صفر از پول ونزوئلا کسر شده است. بعید است اما تدبیر جدید تاثیری بر زندگی روزمرۀ مردم این کشور بگذارد که بیش از ٩٤ درصدشان زیر خط فقر زندگی می‌کنند یعنی درآمد روزانۀ آنان کمتر از دو دلار است، مضاف بر این که اکنون مدت‌هاست که خود مردم ونزوئلا عملاً دلار را جایگزین “بولیوار” کرده‌اند. دومین اصلاح مشابه پولی در سال ٢٠١٨ روی داد و هفته‌ها آشوب و ورشکستگی شمار قابل توجه ای از موسسات اقتصادی را باعث شد.

اینبار دولت کاراکاس هدف از اصلاح پولی را تسهیل معاملات اعلام کرده و گفته است که به این ترتیب حسابداران ناچار نخواهند بود میلیون‌ها و میلیاردها بولیوار بی ارزش را در هم ضرب و تقسیم کنند. بی دلیل نیست که رئیس جمهوری ونزوئلا خواستار دیجیتالی شدن پول این کشور شده است. با این سخن او تلویحاً اعتراف کرده است که پول ملی کشور آنقدر بی ارزش شده که دیگر حتی چاپ اسکناس هم با صرفه نیست و هزینه ای مضاعف را به کشور تحمیل می‌کند.

در اثر گرسنگی تاکنون پنج میلیون شهروند ونزوئلایی کشور خود را ترک کرده‌اند و سه چهارم جمعیت باقی ماندۀ این کشور در فقر مطلق به سر می برند.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *