پاکستان برای پایان مظاهرات با حزب تحریک لبیک به توافق رسید


حکومت پاکستان و یک حزب اسلامگرای رادیکال غیرقانونی روز یکشنبه ۳۱ اکتوبر (نهم عقرب) به توافقی دست یافتند تا این گروه اسلامگرا به مظاهرات خود که گاهی با خشونت مرگبار همراه بود، خاتمه دهد.

این گروه اسلامگرا خواهان مسدود شدن سفارت فرانسه مقیم اسلام آباد، پایتخت پاکستان،‌ و آزادی رهبر آن گروه از زندان شده است.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه‌ای پاکستان و مفتی منیب الرحمان ، رهبر مذهبی که در این گفت وگوها شرکت داشتند، در یک کنفرانس خبری مشترک در اسلام آباد در مورد این توافق صحبت کردند،‌ اما جزییاتی ارایه نکردند.

با آنهم، مفتی منیب الرحمان گفته است که جزییات این توافق تا یک هفته برای مردم آن کشور اعلام خواهد شد و سعد حسین رضوی، رهبر تحریک لبیک، از این توافق حمایت کرده است.

هزاران تن از حامیان حزب تحریک لبیک پاکستان به تاریخ ۲۲ اکتوبر ۲۰۲۱ مظاهرات‌شان را از لاهور به سمت اسلام آباد آغاز کردند.

حامیان تحریک لبیک به خاطر چاپ و نشر کاریکاتور‌های منسوب به پیامبر اسلام در فرانسه،‌ خواهان اخراج نماینده‌ای فرانسه از پاکستان شده اند.

حامیان حزب تحریک لبیک پاکستان به تاریخ ۲۲ اکتوبر مظاهرات‌شان را از لاهور آغاز کردند

حامیان حزب تحریک لبیک پاکستان به تاریخ ۲۲ اکتوبر مظاهرات‌شان را از لاهور آغاز کردند

در مسیر راه لاهور تا اسلام آباد،‌ حامیان این حزب چندین بار با پولیس درگیری شدند که در اثر این درگیری‌ها،‌ دست کم هفته افسر پولیس و چهار مظاهره کننده، کشته شد.

مظاهرات یک روز پس از آن به خشونت گراید که عمران خان، صدراعظم پاکستان، گفت که خواست این گروه اسلامگرا مبنی بر مسدود کردن سفارت فرانسه و اخراج نماینده‌ای فرانسه برای پاکستان را نخواهد پذیرفت.

با وجود توافق با حکومت پاکستان، تا حال مشخص نشده است که حامیان حزب تحریک لبیک چه زمانی به مظاهرات خود پایان خواهند داد.

اما بر اساس گزارش ها، هزاران تن از حامیان این حزب، مظاهرات خود را در منطقه‌ای وزیر آباد واقع در ۱۸۵ کیلومتری اسلام آباد پس از متوقف کردند که پل‌ها و جاده‌ها بر روی آنان مسدود شد.

حکومت پاکستان برای متوقف ساختن این مظاهرات، شبه نظامیان را به منطقه‌ای وزیر آباد اعزام کرده است. .

سجاد سیفی، سخنگوی حزب تحریک لبیک، گفته است که حامیان آنان آماده‌ای برگشت استند، اما منتظر هدایت رهبری حزب استند و ابراز امیدواری کرد تا سعد حسین رضوی و سایر حامیان این حزب که در روز‌های اخیر دستگیر شده اند، به زودی از قید آزاد شوند.

سعد حسین رضوی، رهبر این حزب، سال گذشته پس از آن دستگیر شد که حامیان اش را ترغیب کرد تا بر ضد فرانسه دست به اعتراض بزنند.

حزب تحریک لبیک در اکتوبر ۲۰۲۰ پس از خواهان اخراج نماینده‌ای فرانسه از پاکستان شد که امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه، تلاش کرد تا از نشر کاریکاتور منسوب به پیامبر اسلام دفاع کند و آنرا بخشی از آزادی بیان عنوان کرد.

این اظهارات رییس جمهور فرانسه به دنبال کشته شدن سامویل پتی، آموزگار فرانسه‌یی که پس از نشان دادن کاریکاتور منسوب به پیامبر اسلام توسط یک جوان مسلمان افراطی سر بریده شد.

کاریکاتور منسوب به پیامبر اسلام توسط مجله ای طنزی چارلی ابدو به مناسبت آغاز محاکمه ای حمله ای مرگبار ۲۰۱۵ میلادی به دفتر این مجله‌ای طنزی باز نشر شد.

در آن زمان رییس جمهور مکرون از شورای مسلمانان فرانسه خواست تا بر ضد “اسلام سیاسی” عمل کنند.

حزب تحریک لبیک به رهبری رضوی در انتخابات ۲۰۱۸ پاکستان پس از آن به شهرت رسید که مبارزات انتخاباتی‌اش بر دفاع از قانون توهین به مقدسات اسلام متمرکز بود.

رضوی خواهان مجازات اعدام برای هر فردی شد که به ارزش‌های اسلامی توهین کند.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *