کشته‌شدن پنج سرباز پاکستانی در وزیرستان شمالی9A61995E 5CF9 4451 9BD8 13D7815B6C00 w800 h450

مقامات پاکستانی می‌گویند که در حمله شب جمعه در وزیرستان شمالی بالای یک کاروان نیروهای سرحدی پاکستان، ۵ سرباز سرحدی پاکستان جان باختند.

اردوی پاکستان در بیانیه‌ای روز شنبه دوم اکتوبر (۱۰ میزان) گفته است که این حمله در نزدیکی مرز با افغانستان در وزیرستان شمالی صورت گرفته و عملیات تصفیوی به خاطر از بین بردن دهشت افگنان ادامه دارد.

بر اساس گزارش‌ها مسوولیت این حمله را تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) به عهده گرفته است.

تحریک طالبان پاکستان مجموعه از چندین گروه تندرو می‌باشد که از چندین سال به این‌سو برضد نیروهای مسلح پاکستان میجنگد و مقام‌های پاکستانی گفته اند در سال‌های اخیر هزاران نظامی پاکستانی و غیرنظامیان از سوی این گروه کشته شده اند.

اردوی پاکستان بر مراکز طالبان پاکستانی در نزدیکی مرز با افغانستان چندین عملیات بزرگ انجام داده، هزاران جنگجوی طالبان پاکستانی را کشته و توانایی راه‌اندازی عملیات نظامی آنان را تضعیف کرده است.

اما در هفته‌های اخیر طالبان پاکستانی باردیگر در مناطق شمال غرب و جنوب غرب آن کشور به حملات خود شدت بخشیده و ده‌ها تن از نظامیان پاکستانی را کشته اند.

مذاكرات صلح

حمله روز جمعه یک روز پس از آن صورت گرفت که عمران خان، صدراعظم پاکستان در مصاحبۀ با تلویزیون تی‌آرتی ترکیه گفت که با برخی از گروه‌های طالبان پاکستانی مذاکرات جریان دارد و برخی از دسته‌های این گروه مایل به مصالحه با حکومت پاکستان اند.

صدراعظم پاکستان افزود: ” این مرحله آشتی و سازش است.”

صدر اعظم پاکستان اضافه کرد افرادی این گروه که اسلحۀ شان را به زمین می‌گذارند مورد “عفو” قرار خواهند گرفت.

بر اساس گزارش صدای امریکا – دیوه، تحریک طالبان پاکستان این اظهارات آقای خان را رد کرده است و گفته است که موقف این گروه در مقابل حکومت پاکستان واضح است.

ایالات متحده و سازمان ملل متحد ، تحریک طالبان پاکستان را یک گروه دهشت افگن میداند.

این گروه قانون اساسی پاکستان را غیر اسلامی میداند و خواستار انفاذ شریعت درآن کشور میباشد. آنان همچنان میخواهند که جنگجویان شان که در جریان جنگ از سوی نیروهای پاکستانی گرفتار شده اند، آزادشوند.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *