گرسنگی نصف جمعیت افغانستان را تهدید می‌کندE768A8D2 80E7 4B49 975D EBB1F878E12F w800 h450

برنامۀ جهانی غذای سازمان ملل متحد از احتمال فروپاشی اقتصادی افغانستان هشدار داده و گفته است که در حال حاضر، نیمی از جمعیت افغانستان با گرسنگی شدید مواجه اند.

برنامۀ جهانی غذا روز دوشنبه ۲۵ اکتوبر (سوم عقرب) با نشر گزارشی گفته است که از ماه نومبر ۲۰۲۱ میلادی، ۲۲.۸ میلیون نفر در این کشور با گرسنگی شدید غذایی رو به رو خواهند شد.

دیوید بیسلی، مدیر اجراییۀ برنامۀ جهانی غذا گفته است: “افغانستان در حال حاضر در میان بدترین بحران‌های بشردوستانۀ جهان قرار دارد و امنیت غذایی آن در حال فروپاشی است. در زمستان امسال‌، میلیون‌ها افغان مجبور خواهند شد بین مهاجرت و گرسنگی یکی را انتخاب کنند.”

آقای بیسلی از فاجعۀ انسانی در این کشور هشدار داده و از جامعۀ جهانی خواسته است که برای جلوگیری از این فاحعه، کمک‌های بشری را به این کشور افزایش دهند. او همچنین گفته است که اوضاع در افغانستان در حال بدتر شدن قرار دارد و به دلیل فقر و گرسنگی، هزاران کودک جان‌های خود را از دست خواهند داد.

پیش از این، ملل متحد هشدار داده بود که تا اخیر سال جاری میلادی، یک میلیون کودک زیر سن پنج سال با سوی تغذی حاد مواجه خواهند شد در حالی که ۳.۳ میلیون نفر دیگر از این مشکل صحی رنج خواهد برد.

بر اساس پیش‌بینی برنامۀ جهانی غذا برای رسیدگی به نیازمندان در افغانستان ماهانه، ۲۲۰ میلیون دالر نیاز است تا بخشی از ۲۳ میلیون نفر در زمستان پیش رو مورد کمک قرار گیرد.

سازمان ملل متحد، کروناویروس، جنگ، خشک‌سالی و بحران اقتصادی را از عوامل عمدۀ فقر و گرسنگی مردم در افغانستان عنوان کرده است. برنامۀ جهانی غذا همچنین هشدار داده است که با نزدیک شدن فصل زمستان، مشکلات مردم از ناحیۀ فقر و تنگ‌دستی در نقاط دوردست این کشور بیشتر خواهد شد.

این در حالی است که روز گذشته، محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان گفت که هشت کودک در اثر گرسنگی در دشت برچی، در غرب کابل جان باخته اند.

آقای محقق که با خانواده‌اش در خارج از افغانستان به سر می‌برد در صفحۀ فیسبوک‌اش نوشت که این کودکان در “سایۀ سلطۀ کسانی که حاکمیت شان را اسلامی” می‌دانند، در اثر فقر و تنگ‌دستی جان باخته اند.

این در حالی است که سازمان ملل متحد به تاریخ ۲۱ اکتوبر گفت که به هدف جلوگیری از سقوط اقتصادی در افغانستان، صندوق امانتی ویژه‌ای را ایجاد کرده است تا کشورهای کمک کننده بتوانند بدون ارسال کمک به طالبان از طریق ملل متحد برنامه‌های خاص را در افغانستان تمویل کنند.

اخیم اشتاینر، رییس برنامه انکشافی ملل متحد (UNDP) در یک کنفرانس خبری در ژینو گفت: “آنچه ما شاهد آن استیم نه تنها یک ملت و کشوری است که در بحران سیاسی قرار دارد ؛ بلکه آنچه ما شاهد آن استیم یک انفجار اقتصادی است.”

از زمان تصرف طالبان در ماه آگست، پول نقد در بانک‌ها تمام شده و حقوق کارمندان دولت پرداخت نشده است.

با توجه به “انفجار” اقتصاد محلی، هدف تزریق پول به خانواده‌های افغان این است تا در زمستان امسال زنده بمانند و باوجود آشفتگی در کشورشان، آنجا را ترک نکنند.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *